wtorek, 30 kwietnia 2013

            AKCJA PLAKATOWA-POLAKU! BĄDŹ DUMNY!
                            2-3 MAJA WYWIEŚ FLAGĘ!


  Na kilka dni przed świętem flagi narodowej oraz 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja,chełmscy narodowcy postanowili w pewien sposób przypomnieć oraz zachęcić mieszkańców Chełma do wywieszania biało-czerwonych flag w tych dniach.I tak oto w centrum miasta na słupach i tablicach ogłoszeniowych oraz na klatkach schodowych chełmskich blokowisk pojawiło się kilkaset sztuk plakatów różnego formatu mających na celu zachęcenie jak największej ilości osób do pielęgnowania tej pięknej tradycji,niestety w ostatnich latach zaniedbanej i zapomnianej-tradycji która,jest wyrazem naszego szacunku i przywiązania do barw ojczystych oraz jednym ze sposobów okazania naszej dumy narodowej! 









 

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Prawdziwe oblicza...

  Od wielu wielu lat w Polsce różnorakie środowiska lewicowe i demoliberalne próbują zohydzić społeczeństwu niektóre z pojęć.Jednym z nich niewątpliwie jest nacjonalizm.Propaganda uprawiana przez pseudo elity przez długi okres czasu wmawia Polakom iż nacjonalizm to nic innego jak faszyzm czy nazizm stawiając na równi wszystkie wymienione ruchy.Celem tego artykułu będzie przedstawienie różnic a nawet przepaści jakie dzielą te trzy doktryny.

 Na początek można by zacząć od określenia cech charakterystycznych dla ruchu faszystowskiego na przykładzie Włoch.

czwartek, 18 kwietnia 2013

17 kwietnia 1944 - 17 kwietnia 2013 rocznica bitwy pod Wojsławicami.                                               -relacja z obchodów.

  Blisko 70 lat temu 17 kwietnia 1944r. na terenach dzisiejszej gminy Wojsławice rozegrała się bitwa w obronie tegoż miasteczka.Oddziały partyzanckie AK i BCh pod dowództwem komendanta miejscowego rejonu AK por.Witolda Fałkowskiego ps."Wik"dzielnie stawiały opór wojskom niemieckim i ukraińskim oddziałom SS-Galizien,które były w znaczącej przewadze liczebnej i posiadały artylerie,pomimo tego zostały pobite i wycofały się.


  17 kwietnia b.r.(środa) odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.Tegoroczne obchody zaczęły się o godzinie 10 od Mszy świętej odprawionej w miejscowym ponad 400-letnim kościele pw Świętego Michała Archanioła.Ks.kan.Zbigniew Kasprzyk(proboszcz parafii)wygłosił piękne kazanie traktujące o samej istocie Narodu polskiego,jego historii,tożsamości,kierunku rozwoju oraz o obowiązkach spoczywających na nas wobec ogółu.Całość uświetniała orkiestra dęta O.S.P.z Huty.

  Po zakończeniu uroczystej Mszy św. delegacje zaproszonych gości oraz wszyscy przybyli,którzy chcieli uczcić pamięć tamtych wydarzeń udali się pod pomnik T.Kościuszki gdzie zostały złożone wieńce i kwiaty przez delegacje miejscowych władz,szkół oraz Zarządu Głównego organizacji społeczno-kombatanckiej WiN.Następnie kolumna marszowa,której przewodziły poczty sztandarowe O.S.P. w Wojsławicach,miejscowej Szkoły Publicznej oraz AK-WiN Obwodu Chełm przeszły pod pomnik poświęcony bohaterom-obrońcom Wojsławic gdzie również zostały złożone kwiaty i wieńce skąd wszyscy udali się do miejscowego Domu Kultury.


  Na miejscu Wójt Gminy Jacek Semeniuk powitał wszystkich gości i wygłosił przemówienie dotyczące Historii miejscowych oddziałów partyzanckich oraz bitwy pod Wojsławicami.Potem swój głos zabrali m.in.:Wanda Bitner,Henryk Gołębiowski oraz historyk i prezes Chełmskiego Koła Zrzeszenia Społeczno-Kombatanckiego WiN-Chełm pan Jan Paszkiewicz.W swojej wypowiedzi sprostował nieco wypowiedź pana Semeniuka m.in.zwracając uwagę na to,iż w okresie,gdy toczona była bitwa w obronie Wojsławic struktury BCh zostały wcielone w szeregi AK i jako takie nie istniały a dalsze używanie tej nazwy(Bataliony Chłopskie) było jak to sam określił "łatwiejsze do przełknięcia" dla ówczesnej władzy komunistycznej niż używanie nazwy Armia Krajowa. Przypomniał zgromadzonym również o tym,że na terenach tejże gminy w czasie wojny przewinęło się  wiele organizacji niepodległościowych a w okresie powojennym najprężniej działającą było Zrzeszenie"Wolność i Niezawisłość" pod dowództwem osławionego już por.Henryka Lewczuka ps."Młot".


Po panu Paczkowskim swój głos zabrał pan Wacław Prystupa ps."Piskorz"jeden z ostatnich trzech żyjących już żołnierzy por.Młota.Miło nam było posłuchać wypowiedzi naocznego świadka i uczestnika wielu akcji partyzanckich,który w kilku zdaniach opowiedział o życzliwości i pomocy jaką nieśli jemu i oddziałowi do którego należał,mieszkańcy Wojsławic i okolicznych wiosek w walce z okupantem komunistycznym.
 Po tych przemówieniach na ręce wójta złożone zostało ładnie oprawione zdjęcie oddziału por.Henryka Lewczuka ps."Młot".
  Kolejnym punktem obchodów było wręczenie honorowego obywatelstwa panu Andrzejowi Pilipiukowi za zasługi w promocji Gminy w regionie,kraju jak i poza jego granicami.   
  Na zakończenie uroczystości rozpoczęły się występy artystyczne w których udział wzięli laureaci XII Powiatowego Przeglądu Pieśni Powstańczej.
  Tą część obchodów zamykał spektakl z udziałem dzieci i młodzieży ze Szkoły Publicznej w Wojsławicach.Na koniec jeszcze raz wystąpił Wójt dziękując wszystkim za przybycie.

niedziela, 14 kwietnia 2013

                                          70.Rocznica odkrycia Grobów     Katyńskich-
                               "NA NIELUDZKIEJ ZIEMI."    


  Pod takim hasłem 12 kwietnia (piątek) w Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul Lubelskiej 56A odbyło się otwarcie wystawy poświęconej ofiarom zbrodni dokonanych przez NKWD na elitach narodu polskiego,której autorem jest pan Aleksander Załęski(były ekspert fotografii kryminalistycznej KG Policji,były członek ekipy ekshumacyjnej w Charkowie i Miednoje).Wystawa przedstawia liczne zdjęcia z ekshumacji w Charkowie,Miednoje i Katyniu oraz "Chełmską Listę Katyńską".Na poniedziałek 15-ego kwietnia przewidziano spotkanie z autorem wystawy,które odbędzie się o godzinie 14-tej.Wystawa potrwa do 15 maja tego roku.Na odwiedzanie prac poświęconych tym wydarzeniom zaprasza Muzeum Ziemi Chełmskiej im.Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.




  My równiez przyłączamy się do tych zaproszeń i zachęcamy wszystkich do odwiedzania tej wystawy,która jest niewątpliwie lekcją historii zarówno dla młodego pokolenia jak i dla tych Polaków urodzonych w niedługim czasie po II wojnie światowej,którym nie dane było przez wiele lat komunistycznej okupacji w naszym kraju,dowiedzieć się prawdy o Katyniu,Miednoje i wielu,wielu innych miejscach rzezi dokonanej na narodzie polskim przez zbrodniczy system stalinowski.  
  




sobota, 13 kwietnia 2013

               62.rocznica zamordowania st.sierz.
          Mieczysława Dziemieszkiewicza ps."Rój".


st.sierz.Mieczysław Dziemieszkiewicz Rój(pierwszy z lewej)
13 kwietnia 1951 roku przez zdradę swojej dziewczyny(szantażowaną przez UB)zakończyła się walka niezłomnego żołnierza Mieczysława Dziemieszkiewicza z okupacją sowiecka na ziemiach polskich.Poległ On w walce z okupantem we wsi Szyszki w powiecie pułtuskim.Do końca przy nim pozostawał wierny swojemu dowódcy Bronisław Gniazdowski ps."Mazur",który również stracił życie w obławie zorganizowanej przez ówczesne władze.W akcji grupy mającej na celu schwytanie Roja wzięło udział 270 żołnierzy I Brygady KBW wspieranej przez funkcjonariuszy MO i UBP.Po kilku godzinach trwania akcji obaj żołnierze wyszli z ukrycia i chcąc przedostać się przez otaczających ich ze wszystkich stron nie przyjaciół zginęli ostrzelani z broni maszynowej.
st.sierz.Mieczysław Dziemieszkiewicz Rój-zdj.pośmiertne wykonane przez UB

 
  Podczas swojego życia"Rój"dowódca polowy XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego wraz ze swoimi żołnierzami dokonał kilkudziesięciu akcji wymierzonych w aparat komunistyczej władzy.Należały do nich m.in.;

3 listopada 1947r.-Barańce(gm.Bartołty)-przejęto posterunek milicji oraz zabito Ub-eka,

16 marca 1948r.-Gąsocin(pow.Ciechanów)-zabito 2 współpracowników UB,

19maja1948r.-Węgrzynowo-zabito PPR-owca i UB-eka,

styczeń 1951-przejęcie dużej sumy pieniędzy z banku w Nasielsku oraz zabicie milicjanta i działacza młodzieżówki komunistycznej.

  St.sierz.Mieczysław Dziemieszkiewicz ps.Rój 13 kwietnia 2007r. w 56.rocznicę swojej śmierci za wybitne zasługi dla ojczyzny został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

                                            CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!!!

Więcej o życiu i działalności tego Bohatera na stronie: http://podziemiezbrojne.blox.pl/2007/07/St-sierz-Mieczyslaw-Dziemieszkiewicz-Roj-1925-6.html

 

niedziela, 7 kwietnia 2013


''Mimo upływu lat,pamięci nie rozwieje wiatr-KATYŃ 1940''- Akcja plakatowa.


W dniu 6 kwietnia 2013 r. została przeprowadzona akcja plakatowa na terenie naszego miasta upamiętniająca Zbrodnie Katyńską. Wieczorną porą grupa 6 osób rozkleiła ponad 200 plakatów w formacie A3. Cała akcja przebiegła szybko i sprawnie,godzinę później na słupach i tablicach informacyjnych widniały już nasze plakaty. Już podczas plakatowania można było zauważyć zainteresowanie wśród przechodniów jak i tych z młodszych pokoleń tak i osób starszych. „Nie można budować przyszłości nie pamiętając o przeszłości”,naszym zadaniem jako młodych Polaków jest pamięć o zamordowanych w Katyniu(ciała wszystkich pomordowanych spoczęły w co najmniej 5 masowych,bezimiennych grobach na terenie Związku Sowieckiego) i przekazywaniu tej pamięci innym osobom tak by przyszłe pokolenia znały prawdę historyczną.


CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!









środa, 3 kwietnia 2013

          K  A  T  Y  Ń   1 9 4 0 -  P  A  M  I  Ę   T  A  M   Y  ! 


  Po raz kolejny z początkiem kwietnia mija rocznica rozpoczęcia bestialskiego ludobójstwa dokonanego na naszym Narodzie przez reżim stalinowski.

  W 1940 roku rozstrzelano ponad 21 768 Polaków w tym około 10 000 oficerów Wojska Polskiego. Egzekucji dokonała policja polityczna-NKWD. Strzałami z bliskiej odległości w tył głowy zabijano tzw."wrogów władzy sowieckiej".Większości młodych i silniejszych ofiar przed egzekucją wiązano z tyłu ręce sznurem konopnym oraz zarzucano na głowę płaszcz wojskowy.Od momentu popełnienia zbrodni do roku 1990 władze rosyjskie zaprzeczały jakoby to ZSRR stał za eksterminacją ludności polskiej w Katyniu.