piątek, 25 lipca 2014

Z żalem zawiadamiamy, iż w dniu 24 lipca odszedł na Wieczną Wartę Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych Stanisław Majewski ps. „Gwiazda”
Majewski Stanisław ps. „Gwiazda", ur. 26 października 1922 r. w Kijanach Lubelskich, syn. Antoniego i Ewy zd. Kowalczyk. W Narodowych Siłach Zbrojnych - od lipca 1943 do sierpnia 1945 łącznie 2 lata i 1 miesiąc, kapral, odznaczenia: krzyż partyzancki, krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego, Krzyżem Weterana.
Od lipca 1943 r. należał do chełmskiej placówki NSZ - gdzie zdobywał broń, następnie od kwietnia 1944 do sierpnia 1944 r. należał do oddziału ppor. Zbigniewa Góry ps. "Jacek". Od sierpnia 1944 do sierpnia 1945 r. był członkiem rejony Białopole gdzie walczył z bandami UPA pod dowództwem Bolesława Skulimowskiego ps. "Sokół". Brał udział w akcji na Zemborzyce walcząc u "Jacka".
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 lipca (w sobotę) o godz. 12:00 w kaplicy na cmentarzu komunalnych w Chełmie (ul. Wojsławicka).

poniedziałek, 14 lipca 2014

II Marsz Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej - relacja

12 lipca 2014 roku w Chełmie odbył się II Marsz Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej. Po sukcesie zeszłorocznego Marszu liczyliśmy na jeszcze lepszą frekwencję i tak też było. II Marsz Pamięci poprzedzony był akcjami promocji tego wydarzenia. Rozklejono 100 plakatów w Chełmie oraz w okolicznych miejscowościach m.in. w Stołpiu i Dorohusku. W akcję plakatową włączyli się także współorganizatorzy Marszu - Narodowa Łęczna. Ponadto wydarzenie upamiętniające Rzeź Wołyńską było promowane w Internecie m.in. filmem zapowiadającym Marsz.

Przed godziną 17.00 na deptaku zaczęły gromadzić się pierwsze grupki osób chętnych do udziału w przemarszu. Po uformowaniu szyku rozpoczął się II Marsz upamiętniający pomordowanych w bestialski sposób Polaków na Wołyniu i Galicji Wschodniej. Na czele pochodu znajdował się transparent z napisem: „Wołyń 1943 – wołają z grobów, których nie ma”. Po bokach kolumny marszowej podążały osoby trzymające banery obecnych organizacji narodowych i patriotycznych. Trasa Marszu przebiegała ulicami: Lwowską, Lubelską, Żwirki i Wigury, Stephensona, Wołyńską. Ostatnim punktem miał być pomnik upamiętniający Ofiary Rzezi Wołyńskiej. Spokojnemu przemarszowi towarzyszyły hasła będące wyrazem pamięci o naszych rodakach zamordowanych przez ukraińskich oprawców z OUN i UPA oraz o polskich Kresach, a także zwracające uwagę na obojętność władz państwowych wobec  kolejnej rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Właśnie temu mają służyć tego typu wydarzenia, by pamięć o Polakach eksterminowanych na Wołyniu nigdy nie zginęła. W obliczu negatywnej polityki historycznej władz to właśnie w rękach organizacji narodowych i patriotycznych spoczywa obowiązek kultywowania pamięci i uświadamiania młodych Polaków o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu. Po kilkunastu minutach trwania Marszu pierwszy raz dała o sobie znać policja. Funkcjonariusze wstrzymali pochód i kazali przenieść się ponad 200 osobowej grupie ludzi na chodnik. W trakcie organizacji Marszu kilkakrotnie zaznaczaliśmy, że trasa przemarszu musi przebiegać ulicami miasta a nie chodnikami jak rok temu. Otrzymaliśmy zgodę zarówno w odpowiednich urzędach jak i na policji. Jak widać ten organ nie jest godny zaufania, a nasz pochód pamięci był niewygodny dla władz miasta. Nie dając się sprowokować ruszyliśmy dalej. Najważniejszą rzeczą tego dnia była pamięć o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej. Przemarsz cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta, którzy z zaciekawieniem czytali hasła na transparentach. Nie brakowało braw oraz słów aprobaty. Po dotarciu pod Pietę Wołyńską nasza działaczka odczytała przemówienie dotyczące ludobójstwa na Wołyniu i Galicji Wschodniej oraz zwróciła uwagę na to jak szczególnie ważne jest to wydarzenie dla mieszkańców Ziemi Chełmskiej. Pamięć o pomordowanych Polakach uczczono minutą ciszy. Następnie delegacje organizatorów, Młodych Patriotów Chełm oraz Narodowej Łęcznej, złożyły pod pomnikiem wieńce oraz zapaliły symboliczne znicze. Na koniec zgromadzeni wokół Piety Wołyńskiej w pełnym skupieniu i zadumie odśpiewali wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Po rozwiązaniu Marszu każdy miał okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem oraz wymienić się swoimi przemyśleniami. Jak się okazało w Marszu brał również udział bezpośredni świadek wydarzeń na Wołyniu. Spotkania z takimi ludźmi dają nam jeszcze więcej siły i motywacji do dalszej działalności na rzecz kultywowania pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych naszego kraju.

Niestety zaraz po zakończeniu II Marszu Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej doszło do sytuacji bez precedensu. Po raz kolejny w bezczelny sposób chełmska policja próbowała zakłócić ten ważny dzień. Funkcjonariusze na środku przejścia dla pieszych zatrzymali 17-letniego narodowca, a powodem zatrzymania była flaga z falangą, którą niósł. Na komendzie dowiedzieliśmy się, że niesienie flagi z symbolem ręki z mieczem to… propagowanie ustroju totalitarnego. To kolejne zdarzenie, które daje obraz jaki stosunek do środowisk narodowych i patriotycznych ma władza w naszym kraju. Propagandowe hasła o 25-leciu wolności staje się coraz bardziej śmieszne.

W II Marszu Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej wzięło udział ponad 200 osób, co jest wynikiem dwa razy lepszym niż rok temu. Delegacje uczestniczące w Marszu to: Młodzież Wszechpolska Okręg Lubelski, ONR Brygada Lubelska, Ruch Narodowy Lublin, ZŻ NSZ Okręg Lubelski, ONR Zamość, Patriotyczny Rejowiec Fabryczny,Narodowy Krasnystaw,Autonomiczni Nacjonaliści Lublin oraz Autonomiczni Nacjonaliści Chełm.Składamy podziękowania wymienionym organizacjom oraz patriotom i mieszkańcom naszego miasta uczestniczącym w tegorocznym Marszu. Wielkie dzięki!

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę naszych Przyjaciół z Łęcznej, którzy pomogli nam w organizacji, promocji oraz w poprowadzeniu Marszu. Liczymy dalej na tak owocną współpracę! :)

poniedziałek, 7 lipca 2014

Akcja plakatowa!


W sobotę 5 lipca w godzinach wieczornych działacze grupy Młodzi Patrioci z Chełma przeprowadzili na terenie miasta oraz okolicznych miejscowości m.in w Stołpiu i Dorohusku akcje plakatowania.Zostało rozklejonych 100szt plakatów informujących i zachęcających do wzięcia udziału w II Marszu Pamięci o Ofiarach Rzezi dokonanej przez UPA na Wołyniu i Galicji Wschodniej.Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miasta,którzy deklarowali swoja obecność na tym wydarzeniu.




wtorek, 1 lipca 2014

XX Pielgrzymka Narodowych Sił Zbrojnych do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie-relacja

  

Dnia 29 czerwca 2014r odbyła się XX coroczna pielgrzymka Narodowych Sił Zbrojnych do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Ziemi Świętokrzyskiej .Nasza grupa już po raz drugi wzięła w niej udział.

W kilkuosobowej delegacji wyruszyliśmy przed godziną ósma z Chełma,aby około godziny dziewiątej znaleźć się w Lublinie i połączyć się tam z innymi grupami zmierzającymi do Kałkowa. Wyjechaliśmy dwoma autokarami i przed dwunastą byliśmy już na miejscu.Pod świątynią zebrał się spory tłum wiernych oczekujący na rozpoczęcie uroczystości.W samo południe rozpoczęła się Msza Święta.W uroczystościach oprócz naszych szanownych Kombatantów  wzięły udział liczne rzesze sympatyków Narodowych Sił Zbrojnych m.in.Narodowa Łęczna,ONR,Młodzież Wszechpolska,Wielkopolscy Patrioci,15 pocztów sztandarowych w tym poczet ZŻ NSZ Koło Chełm oraz inni uczestnicy pielgrzymki.Podczas nabożeństwa odprawianego w intencji poległych i zmarłych żołnierzy NSZ usłyszeliśmy wiele ważnych słów dotyczących narodu polskiego oraz odwołujących się do historii naszej ojczyzny.

Po uroczystościach w Świątyni udaliśmy się pod przewodnictwem pocztów sztandarowych do kaplicy Narodowych Sił Zbrojnych znajdującej się w 33 metrowej budowli zwanej Golgotą.Po odmówieniu modlitwy i apelu poległych nadszedł czas na indywidualne rozmowy z Kombatantami,zwiedzanie licznych kaplic znajdujących się w Golgocie oraz rozległych ogrodów okalających Sanktuarium.

Około godziny 16 musieliśmy niestety wyruszać w drogę powrotna do Lublina.Tak jak w roku ubiegłym tak i w tym pielgrzymka wywołała u nas bardzo pozytywne emocje oraz pozwoliła nam na nabranie sił na kolejne dwanaście miesięcy wytężonej pracy dla naszej Ojczyzny.Następna już za rok.Z pewnością nie zabraknie na niej również i nas.

Podziękowania za zaproszenie na te wspaniałe uroczystości kierujemy w stronę organizatorów wyjazdu tj Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Lublinie.Do zobaczenia na kolejnych uroczystościach poświęconych Narodowym Siłom Zbrojnym!

                                                     MW