poniedziałek, 29 czerwca 2015

Relacja z XXI Pielgrzymki Narodowych Sił Zbrojnych do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie

28 czerwca 2015 roku odbyła się XXI Pielgrzymka Narodowych Sił Zbrojnych do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. Sięga ona swoją tradycją połowy lat 90. Do duchowej stolicy Narodowych Sił Zbrojnych co roku przybywają kombatanci              i weterani tej zasłużonej organizacji, działacze Związku Żołnierzy NSZ, sympatycy oraz przedstawiciele środowisk narodowych. W pielgrzymce już po raz trzeci udział wzięła nasza grupa.

W sile 8 osób wyruszyliśmy z Chełma tuż po godzinie 6. Przed godziną 10 zameldowaliśmy się w Kałkowie, po czym udaliśmy się na wykłady kombatantów NSZ. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych wystąpień żołnierza Brygady Świętokrzyskiej kapitana Konstantego Kopfa oraz Janusza Niemca, syna słynnego dowódcy Samodzielnego Batalionu Operacyjnego NSZ Antoniego Żubryda ps. „Zuch”. Po wykładach uformowano kolumnę pocztów sztandarowych, wśród których obecny był nasz poczet chełmskiego koła ZŻ NSZ. O godzinie 12 odbyła się Msza Święta poświęcona zmarłym żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych. Podczas nabożeństwa można było usłyszeć wiele podniosłych słów oraz podziękowań dla poległych oraz tych żyjących bohaterów NSZ, którzy ponosili trudy partyzanckiego życia dla naszej Ojczyzny. Wiceprezes ZŻ NSZ Karol Wołek w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na fakt, że pielgrzymka w Kałkowie stała się miejscem spotkań trzech pokoleń, co świadczy o ciągłości tradycji Narodowych Sił Zbrojnych. Integracja działaczy Związku oraz nabranie sił na dalszą działalność dla Wielkiej Polski to fundamentalne cele corocznej pielgrzymki do Kałkowa.

Po Mszy Świętej kombatanci, kolumna pocztów sztandarowych, grupy rekonstrukcyjne oraz wszyscy pielgrzymi wyruszyli do kaplicy Narodowych Sił Zbrojnych w Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego. Tam odmówiono wspólnie modlitwę NSZ. Po uroczystej części przyszedł czas na robienie zdjęć, rozmowy z kombatantami oraz zwiedzanie Sanktuarium. Każdy miał okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z działaczami z innych stron naszego kraju.

Po godzinie 16 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Jak co roku, spotkanie w Kałkowie umocniło naszą wiarę, że to co robimy jest słuszne i wymaga konsekwentnej kontynuacji. Spotkanie z szanownymi kombatantami i poczucie wspólnoty daje nam rokrocznie dodatkowy bodziec do wytężonej pracy dla naszej Ojczyzny. Na pewno nie zabraknie nas na XXII Pielgrzymce w przyszłym roku.





 
 








 

poniedziałek, 22 czerwca 2015

XXI Pielgrzymka NSZ do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Ziemi Świętokrzyskiej.
 
 
 
Już w najbliższą niedzielę 28 czerwca odbędzie się kolejna pielgrzymka Kombatantów,członków oraz sympatyków Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.Miejscem,gdzie wszyscy spotkają się na uroczystej mszy świętej będzie Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie.Jest to doskonała okazja,aby wspólnie pomodlić się za wszystkich poległych,zmarłych oraz żyjących żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.Pielgrzymka ta jest również najlepszym momentem,żeby spotkać się z kombatantami,posłuchać historii Ich życia oraz naładować w ten sposób akumulatory na kolejny rok wytężonej pracy dla Ojczyzny!
Poniżej przedstawiamy plan pielgrzymki.
 
Program pielgrzymki do Kałkowa-Godowa 27-28 czerwca 2015 r.

Sobota 27.06.2015
- 8:00 - śniadanie
- 9:00 - wycieczka samochodowa: Ćmielów (cmentarz parafialny - mogiły 32 żołnierzy NSZ, NOW i AK poległych w bitwie w Woli Grójeckiej oraz kamień w miejscu gdzie "Tarzan" z NSZ zlikwidował gen. K.Rennera), Opatów (kolegiata i trasa podziemna) i Janowice (dom rodzinny "Ponurego").
- 14:00 – obiad
- 15:00 – spotkanie wewnętrzne dla członków ZŻNSZ, omówienie spraw organizacyjnych
- 19:00 – kolacja
- 19:30 – ognisko partyzanckie/grill lub pokaz filmów o NSZ (w zależności od pogody).
Niedziela 28.06.2015
- 8:00 – śniadanie
- 9:00-11:30 – spotkanie z kombatantami NSZ w sali teatralnej
- 11:30 - zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem, odprawa
- 12:00 - Msza święta
- przejście do kaplicy Narodowych Sił Zbrojnych
- pokaz Grup Rekonstrukcji Historycznych NSZ
- obiad
- czas wolny: indywidualne zwiedzanie Sanktuarium i Golgoty – Martyrologium Narodu Polskiego, spotkania z kombatantami NSZ.

 

niedziela, 14 czerwca 2015

70 Rocznica Pacyfikacji wsi Huta-relacja

Dnia 14 czerwca odbyły się obchody 70 rocznicy pacyfikacji wsi Huta. Nasza grupa pojechała w 9 osobowej delegacji,aby wziąć udział w tym wydarzeniu. Na miejsce przybyliśmy krótko przez godziną 14.Po ustawieniu pocztów sztandarowych w tym Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, głos zabrał wójt gminy Wojsławice-Henryk Gołębiowski. Pan Gołębiowski w swoim "przemówieniu" wygłosił bardzo"ciekawą"historie na temat pacyfikacji wsi. W trakcie przemowy nie wierzyliśmy własnym uszom kiedy mówił on o tym jak przez żołnierzy ze zgrupowania "Szarego" została zniszczona wieś i wymordowana ludność cywilna. Według Gołębiowskiego oddział Pazderskiego po wymordowaniu ludności w Wierzchowinach przybył do wsi Huta by tam rozpocząć biesiadę.Następnie powiedział,że mimo usilnych próśb ludności cywilnej oddział NSZ nie chciał opuścić wsi.Co skutkowało dotarciem UB i NKWD do Huty.Pan Henryk bredził również o bratobójczej walce polsko-ukraińskiej w odniesieniu do rzeźi wołyńskiej.Po tej kłamliwej i niewątpliwie czerwonej przemowie rozpoczęła się Msza Święta.
Kiedy po Eucharystii jeden z naszych Kolegów poprosił wójta o możliwość zabrania głosu w celu sprostowania tych bredni i spotkał się ze stanowczą odmową.Na znak naszego protestu chwilę po błogosławieństwie opuściliśmy miejsce uroczystości składając wieniec sami bez czekania na resztę delegacji.Kilka metrów dalej nie odpuszczając tej sprawy czekaliśmy na konfrontacje z czerwonym wójtem,aby wygarnąć mu kłamstwa!Wójt nie palił się do rozmowy i robił wszystko,aby jej uniknąć a kiedy już w końcu do niej doszło twierdził,że ma naocznych świadków, którzy potwierdzą jego brednie.Część mieszkańców Huty była zniesmaczona wypowiedziami wójta i otwarcie mówiła ,że są to najzwyklejsze oszczerstwa rzucane pod adresem żołnierzy NSZ.Byli również i tacy,którzy stanęli za wójtem.
 
My na pewno nie zostawimy tak tej sprawy i postaramy się,aby Gołębiowski sprostował swoje kłamliwe recenzje!
 
Gdyby nie ta bulwersująca konstatacja całość uroczystości byłaby udana,gdyż akademia miała świetną oprawę artystyczną oraz była naprawdę dobrze zoorganizowana.Dziękujemy mieszkańcom wsi za zaproszenie.Następne obchody zrobimy sami i z pewnością będą one organizowane w świetle prawdy.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy mogiłę zbiorową dowódcy oddziału NSZ mjr Mieczysława Pazderskiego "Szarego" oraz jego żołnierzy,gdzie po krótkiej modlitwie złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze.





 

piątek, 12 czerwca 2015

III Marsz Pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej.
Już za niecały miesiąc-11 lipca,ulicami Chełma przejdzie po raz kolejny Marsz Pamięci o Ofiarach rzezi wołyńskiej.Data to nie przypadkowa ponieważ,to właśnie 11 lipca 1943 roku,zbrodnie ukraińskich szowinistów spod znaku UPA osiągnęły swój szczyt.Ten dzień przeszedł do historii jako "krwawa niedziela".Według różnych źródeł podczas trwania zmasowanych ataków na ludność polską zamieszkującą Polesie Wołyńskie oraz Galicję Wschodnią zginęło od 100 do nawet 200 tysięcy naszych rodaków.Zabijani byli na kilkaset różnych sposobów.Przeważnie  ginęli od ciosów zadanych od siekier,wideł oraz noży.Im bardziej wymyślna i okrutna zbrodnia tym większe nagrody spływały dla oprawców.Mordowane były kobiety w ciąży,małe dzieci i starcy,jednym słowem wszyscy,którzy wpadli pod siekiery tych zwyrodnialców.Ograbione domostwa palono.
W czasach obecnych próbuje narzucić się nam w imię poprawności politycznej przyjacielskie stosunki  z Ukrainą.Zapominając niestety o tym,iż nasi wschodni sąsiedzi nigdy do zbrodni się nie przyznali,wypierając ze swej historii okres,gdy w bestialski sposób mordowali Polaków.Mało tego,postawili na piedestiale UPA wraz z Banderą na czele jako bohaterów narodowych,zabraniając pod różnymi sankcjami wyrażać się o nich negatywnie.Bez przyznania się do ludobójstwa OUN-UPA oraz odrzucenia gloryfikacji zbrodniarzy o żadnych normalnych stosunkach między nami a Ukrainą być nie może!
Dlatego też,lipcowy marsz będzie wyrazem naszej czci i pamięci o pomordowanych Polakach.Zarazem ma być on również znakiem sprzeciwu wobec wrogiej narodowi polskiemu polityce jaką się uprawia na Ukrainie oraz wszystkim tym w Polsce,którzy poprzez swoje nieodpowiedzialne i głupie działania wspierają banderyzm.

 Organizatorami wydarzenia są dwie współpracujące od kilku lat ze sobą grupy: Narodowa Łęczna oraz Młodzi Patrioci Chełm przy wsparciu chełmskiego Koła Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Serdecznie Zapraszamy!

wtorek, 9 czerwca 2015

70 Rocznica pacyfikacji wsi Huta.
 

 
Od 6 czerwca 1945r oddziały 98 Pułku 64 Dywizji NKWD wspierane przez siły UB i KBW, sukcesywnie otaczały pierścieniem oddziały wchodzące w skład zgrupowania mjr Mieczysława Pazderskiego ps "Szary".Moment zmasowanego uderzenia nastąpił 10 czerwca,kiedy to żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych przez kilka godzin odpierali ataki blisko czterotysięcznej armii sowieckiej wspieranej przez artylerię i według relacji świadków przez samolot szturmowy.Wydarzenia te przeszły do historii jako jedna z najkrwawszych bitew powstania antykomunistycznego! 
Podczas bitwy zginął dowódca zgrupowania mjr "Szary"-Mieczysław Pazderski,ppor."Jacek"-Zbigniew Góra oraz kilka dni wcześniej poległ sierż"Sokół"-Bolesław Skulimowski.Jedynie st.sierż.Eugeniusz Walewski ps"Zemsta" wraz z częścią oddziału zdołał przebić się przez linię wroga.Ocalał również ppor."Roman",który jak okazało się kilka miesięcy później był agentem UB i to uratowało mu życie podczas tej bitwy.Według dokumentów komunistycznych zginęło 166 żołnierzy podziemia.Zabito bardzo wielu mieszkańców wsi Huta i okolic.Spalono około dwustu gospodarstw i zabudowań wiejskich.O bestwialstwie komunistów może świadczyć fakt,iż rannych żołnierzy oraz ludność cywilną dobijali na miejscu kolbami karabinów i butami.
Dziś na miejscu tych tragicznych wydarzeń znajduje się pamiątkowy pomnik z tablicą poświęconą mieszkańcom wioski oraz żołnierzom NSZ.

 Już w najbliższą niedzielę 14 czerwca w Hucie odbędą się uroczystości w okrągłą 70 rocznicę pacyfikacji tej miejscowości.

Poniżej program: