Informujemy, że z dniem dzisiejszym blog zawiesza działalność aż do odwołania. Od tego momentu wszystkie informacje dotyczące naszej działalności będziemy przedstawiać na facebooku. Blog pozostaje w sieci nadal jako archiwum. Zapraszamy na naszą strone facebookową.
czwartek, 31 marca 2016
piątek, 18 marca 2016
Spotkanie z Henrykiem Atemborskim i Grupą Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej Narodowych Sił Zbrojnych.
Dziś w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Chełmie zjawił się pan Henryk Atemborski, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ, oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej Narodowych Sił Zbrojnych. W Sali konferencyjnej zebrało się około 100 uczniów, którzy mogli wysłuchać wspomnień pana Henryka oraz zapoznać się z umundurowaniem i wyposażeniem żołnierzy NSZ. Jako pierwszy głos zabrał szanowny kombatant. Opowiadał jak zastał go początek II Wojny Światowej, i że już jako niespełna 12 letni chłopiec oddał swoje pierwsze strzały w obronie ojczyzny strzelając do niemieckich czołgów z karabinu dziadka. Następnie mówił o swoich dalszych losach, o gromadzeniu przez siebie granatów i amunicji wykradzionych Niemcom, oraz o tym jak i dlaczego został żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Pan Henryk opowiadał nie tylko o czasach wojny, ale także o swoim zamiłowaniu do narciarstwa i gimnastyki. Członkowie GRH NSZ przedstawili uczniom między innymi repliki broni (Sten, MP40) karabin MG34, mundur wojskowy wz.36 oraz oryginalne bagnety i Orzełki z mundurów. Ponadto posiadali kilka drobniejszych pamiątek, takich jak naszywki NSZ, łuski po pociskach, magazynki do broni czy też odznaczenia Narodowych Sił Zbrojnych. Przybliżyli również działanie swojej grupy, oraz kilka przykładowych wydarzeń w których brali udział w ostatnim czasie. Na koniec uczniowie ZSO nr 6 wręczyli panu Henrykowi kwiaty, oraz nagrodzili gości brawami.
Serdecznie dziękujemy Panu Henrykowi za znalezienie czasu aby odwiedzić nasze miasto, Grupie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ za przyjazd i podzielenie się swoją pasją oraz bogatym zbiorem pamiątek, oraz Pani Dyrektor ZSO nr 6 w Chełmie za udostępnienie sali i miłe przyjęcie w progach szkoły.
środa, 2 marca 2016
PAMIĘĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH.
29 lutego członkowie naszej grupy zorganizowali akcje plakatową. Zostało rozklejonych około 100 plakatów prezentujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego m.in. Henryka Lewczuka „Młot”, Hieronima Dekutowskiego „Zapora”, Wiktora Mużyło „Sokół”. Rozwieszono również plakaty TG Sokół, zachęcające do wstąpienia w szeregi Polowych Drużyn Sokolich.
1 marca rozpoczęliśmy od uczestnictwa w II Marszu Sybiraków i Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Narodzenia NMP w Chełmie, z oprawą poetycko- muzyczną przygotowaną przez uczniów ZSO nr 6. Po mszy złożono wieńce pod Mauzoleum Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego. Następnie marsz ruszył pod pomnik Sybiraków na ul. Pocztowej oraz katownie UB przy ul. Reformackiej gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze. Marsz zakończył się pod pomnikiem AK w parku miejskim. Po złożeniu wieńców zakończono uroczystości. W obchodach wzięło udział kilkaset osób m.in. uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy Chełma, przedstawiciele władz i środowiska kombatanckie. Nie zabrakło również naszej reprezentacji wraz z pocztem sztandarowym ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych koło Chełm.
Po godzinie 16 udaliśmy się do Krasnegostawu, na obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane przez koleżanki i kolegów ze stowarzyszenia Narodowy Krasnystaw. O 17 odbyła się Uroczysta Msza w Kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej po której można było wysłuchać koncertu Chóru Ziemi Zamojskiej „Contra”. Po mszy uformowała się kolumna marszowa i ruszyliśmy ulicami miasta pod krzyż upamiętniający ofiary UB przy ul. Czystej. Na czele marszu szedł oddział Polowych Drużyn Sokolich którego jesteśmy członkami wraz kolegami z Krasnegostawu. Podczas pochodu można było usłyszeć hasła „Cześć i chwała Bohaterom” „Narodowe Siły Zbrojne NSZ” czy tez „"Dzięki za wolność,Rotmistrzu dzięki za wolność”. Na miejscu złożono wieńce, zapalono znicze a następnie głos zabrali organizatorzy i pani poseł na Sejm RP Teresa Hałas. Odczytano też apel poległych. Nie zabrakło również Organizacji Kombatanckich. Na koniec uczestnicy odśpiewali Hymn Polski. Wydarzenie zakończyło się około godziny 20. Dziękujemy koleżankom i kolegom z Krasnegostawu za zaproszenie.
Więcej zdjęć pod linkiem https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1758262091068940.1073741874.1540340602861091&type=3
poniedziałek, 29 lutego 2016
III ZAMOJSKI MARSZ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH-relacja
Dnia 27 lutego odbył się III Zamojski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez ONR .Obchody rozpoczęła Uroczysta Msza Święta. Nasza grupa pojawiła się na miejscu w ośmioosobowym składzie.Kolumna Marszu ruszyła spod kościoła pod wezwaniem Św.Michała Archanioła.Zgromadzeni przeszli ulicami miasta jak również przez rynek miejski skandując hasła upamiętniające Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego m.in "Inko Inko patrzysz z nieba.Zachowałaś się jak trzeba!","Dzięki za wolność,Rotmistrzu dzięki za wolność.Nie zabrakło również wszystkim znanych "Raz sierpem raz młotem w czerwona hołotę" czy "A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści".Celem zgromadzenia był Pomnik Armii Krajowej pod którym swoje przemówienia wygłosił m.in Damian Kita.Następnie uczestnicy odśpiewali wspólnie Hymn Narodowy oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem.Kolejnym punktem był koncert Ptaka,Bastiego oraz WHSP.Według organizatorów przybyło około 700 osób w tym ekipa z Narodowego Krasnegostawu,ONR-u Zamość oraz innych organizacji. My z naszej strony dziękujemy za zaproszenie i liczymy na kolejny IV Marsz w przyszłym roku!
http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/zamojski-marsz-zolnierzy-wykletych-trzecia-edycja-za-nami,3662018,artgal,t,id,tm.html
niedziela, 21 lutego 2016
I Zjazd Dzieci Żołnierzy Wyklętych w Bychawie.
Wczoraj tuż po godzinie 11 w Centrum Kultury w Bychawie odbył się I Zjazd dzieci Żołnierzy Wyklętych. Wśród " Wilcząt” na spotkaniu pojawili się: Magdalena Zarzycka Redwan- córka Stefanii i Władysława Zarzyckich, Adam Broński- syn kpt Zdzisława Brońskiego "Uskoka", Stanisław Łukasik- syn kpt Stanisława Łukasika, Wiktor Krawczyński- syn Stanisława Krawczyńskiego "Kruka", Krzysztof Bukowski- syn por. Edmunda Bukowskiego " Edmunda", Marek Franczak- syn sierż. Józefa Franczaka "Lalusia" oraz Janusz Niemiec- syn mjr Antoniego Żubryda " Zucha". Autor książki "Wilczęta"- Kajetan Rajski poprowadził rozmowy z ww gośćmi zadając im pytania na które udzielali odpowiedzi. Ta forma konferencji znacznie usprawniła całość spotkania. Z relacji "Wilcząt" mogliśmy się dowiedzieć o tym jak zapamiętali rodziców ( o ile w ogóle dane im było ich poznać ) oraz o perypetiach i przeżyciach jakie ich spotkały za to, że byli dziećmi " bandytów" jak nazywali komuniści Żołnierzy Niezłomnych. Potem nastąpiła przerwa a po niej kolejna odsłona wydarzenia czyli wypowiedzi historyków z lubelskiego oddziału IPN, ministra Jana Kasprzyka, Mariana Kowalskiego oraz burmistrza Bychawy Janusza Urbana. Na zakończenie tej części przyszedł czas na podziękowania po których przyszedł czas na poczęstunek i możliwość rozmów indywidualnych z dziećmi Żołnierzy Wyklętych. Na spotkaniu można było nabyć wiele książek w tym " Wilczęta- rozmowy z Dziećmi Żołnierzy Wyklętych" z autografem autora oraz poszczególnych dzieci obecnych na spotkaniu. I Zjazd w naszej ocenie udał się w stu procentach i zgromadził około 200 osób. Organizatorem głównym spotkania był pan Józef Stanicki oraz środowisko patriotyczne w tym nasz kolega Grzegorz Sendyk z Narodowej Bychawy. Dziękujemy za zaproszenie i życzliwe przyjęcie.
niedziela, 14 lutego 2016
AKCJA ULOTKOWA!
Dziś 14 lutego przypada kolejna rocznica powstania Armii Krajowej, organizacji podziemnej, walczącej z okupantem w czasie II wojny światowej, która w szczytowym momencie liczyła około 380 tys. członków. Wielu z nich złożyło życie na ołtarzu ojczyzny. Część z jej żołnierzy tuż po rozwiązaniu tej formacji W styczniu 1945 roku kontynuowało działalność w innych organizacjach zbrojnych m.in. WiN, NZW, ROAK. Wielu z nich było mordowanych przez komunistów i chowanych w "dołach śmierci ". Wielu z nich spędziło lata w peerelowskich więzieniach a po wyjściu z nich nadal byli inwigilowani a ich rodziny były poddawane szykanom.
W związku z tą rocznicą chełmscy narodowcy rozdawali ulotki, które zawierały najistotniejsze informacje dotyczące Armii Krajowej. Miały one na celu choć w pewnym stopniu odwrócenie uwagi od przybyłej do nas z Zachodu mody na walentynki i ukazanie mieszkańcom Chełma z czym ważnym powinna kojarzyć się im dzisiejsza data.
Dzień 14 lutego to również wspomnienie świętego biskupa Walentego, który został ścięty właśnie w tym dniu w roku 269r z wyroku cesarza. Była to kara za to, iż biskup udzielał ślubów parom w których mężczyźni byli w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Było to złamaniem carskiego prawa za co bp Walenty poniósł śmierć. Św. Walenty jest również patronem osób, które borykają się z chorobami ciężkimi, zwłaszcza z chorych na padaczkę.
środa, 27 stycznia 2016
Wskazania Narodowca!
Już od jakiegoś czasu śledzę profil na facebooku : Polski Obóz Narodowy. Znaleźć można na nim wiele ciekawych informacji, dokumentów, zdjęć i opisów dotyczących działalności Obozu Narodowego z okresu 20-lecia międzywojennego. Ostatnio moją uwagę przykuł post z 10oma "Wskazaniami Narodowca" opracowanymi w 1936 roku przez działacza Koła Młodych Stronnictwa Narodowego we Lwowie. Po osiemdziesięciu latach od jego powstania "przykazania", które są w nim zawarte pozostają nadal aktualne i powinny być wyznacznikiem postępowania w życiu i działalności współczesnych narodowców. Więcej pod poniższym linkiem, zachęcamy do odwiedzania witryny: https://pl-pl.facebook.com/PolskiNarodowy
niedziela, 24 stycznia 2016
Dzień z życia Koła Chełm ZŻNSZ.
W dniu wczorajszym dwóch działaczy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chełm jak co tydzień w sobotę rozpoczęli od porannej "kąpieli" w przeręblu. Po kilku godzinach już w nieco wzmocnionym składzie udali się do dwóch oddalonych o kilka kilometrów od Chełma miejscowości -Srebrzyszcze i Depułtycze Stare. W pierwszej z ww miejscowości znajduje się mogiła zbiorowa Powstańców Styczniowych natomiast w drugiej stoi pomnik poświęcony bohaterom ze stycznia 1863 roku. W obu miejscach zapłonęły znicze oraz odmówiona została krótka modlitwa.
Tuż po godzinie 18 rozpoczęła się jak co tydzień zbiórka Koła ZŻNSZ oraz grupy Młodzi Patrioci Chełm. Podczas jej trwania omawiano sprawy bieżące oraz jeden z Kolegów przedstawił wszystkim obecnym referat dotyczący życiorysu Jana Ludwika Popławskiego, którego kolejną rocznicę urodzin obchodziliśmy w ubiegłą niedziele 17ego stycznia.
piątek, 8 stycznia 2016
Dnia 7 Stycznia członkowie naszej grupy wybrali się do Lublina na uroczystości związane z z 77. rocznicą śmierci Romana Dmowskiego, 75. rocznicą śmierci Ignacego Paderewskiego oraz 95. rocznicą III Powstania Śląskiego.
Najpierw udaliśmy się do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski aby złożyć kwiaty pod tablicą poświęconą Romanowi Dmowskiemu i Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Następnie przejechaliśmy do Trybunału Koronnego na dalszą cześć obchodów. Na początku odśpiewaliśmy Hymn Polski, następnie powitano gości. Zanim głos zabrał Wojewoda Lubelski, mogliśmy wysłuchać koncertu fortepianowego utworów granych przez Ignacego Jana Paderewskiego.
Później głos zabrał prof. Mieczysław Ryba mówiąc o Ignacym Paderewskim jako artyście, polityku i wielkim patriocie, dr. Rafał Dobrowolski przybliżył postać Romana Dmowskiego jako twórcy Obozu Wielkiej Polski, a na koniec głos zabrał Wojciech Kempa mówiąc o znaczeniu III Powstania Śląskiego. Na koniec wyświetlono film o ppor. Karolu Gajdziku, jednym z bohaterów powstania Ślaskiego.
Uroczystości zakończyła Msza Święta za Ojczyznę i za duszę śp. Romana Dmowskiego, Ignacego
Paderewskiego, Powstańców Śląskich i Wielkopolskich, z udziałem pocztów
sztandarowych oraz złożenie
kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim w hołdzie Powstańcom Śląskim i wszystkim poległym za Ojczyznę.
kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim w hołdzie Powstańcom Śląskim i wszystkim poległym za Ojczyznę.
poniedziałek, 4 stycznia 2016
Już w najbliższy czwartek 7 stycznia w Lublinie (Trybunale Koronnym\ Rynek 1) odbędą się uroczystości związane z 77. rocznicą śmierci Romana Dmowskiego, 75. rocznicą śmierci Ignacego Paderewskiego oraz 95. rocznicą III Powstania Śląskiego.
Program obchodów :
16.15
złożenie kwiatów pod tablicą Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w
kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, ul. Gospodarcza 7.
17.00
konferencja w Trybunale Koronnym:
– koncert fortepianowy – utwory, które grywał Ignacy Paderewski,
– wystąpienie Wojewody Lubelskiego prof. PRZEMYSŁAWA CZARNKA,
– prof. MIECZYSŁAW RYBA: „Ignacy Paderewski – artysta i mąż stanu”,
– dr RAFAŁ DOBROWOLSKI: „Roman Dmowski jako twórca Obozu Wielkiej Polski”,
– red. WOJCIECH KEMPA: „Źródła sukcesu i znaczenie dla Polski III Powstania Śląskiego”,
– projekcja filmu o Powstaniach Śląskich.
19.00
Msza św. za Ojczyznę i za duszę śp. Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Powstańców Śląskich i Wielkopolskim, z udziałem pocztów sztandarowych, w Archikatedrze Lubelskiej.
20.00
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim w hołdzie Powstańcom Śląskim i wszystkim poległym za Ojczyznę.
17.00
konferencja w Trybunale Koronnym:
– koncert fortepianowy – utwory, które grywał Ignacy Paderewski,
– wystąpienie Wojewody Lubelskiego prof. PRZEMYSŁAWA CZARNKA,
– prof. MIECZYSŁAW RYBA: „Ignacy Paderewski – artysta i mąż stanu”,
– dr RAFAŁ DOBROWOLSKI: „Roman Dmowski jako twórca Obozu Wielkiej Polski”,
– red. WOJCIECH KEMPA: „Źródła sukcesu i znaczenie dla Polski III Powstania Śląskiego”,
– projekcja filmu o Powstaniach Śląskich.
19.00
Msza św. za Ojczyznę i za duszę śp. Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Powstańców Śląskich i Wielkopolskim, z udziałem pocztów sztandarowych, w Archikatedrze Lubelskiej.
20.00
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim w hołdzie Powstańcom Śląskim i wszystkim poległym za Ojczyznę.
Subskrybuj:
Posty (Atom)