poniedziałek, 29 lutego 2016

III ZAMOJSKI MARSZ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH-relacja
 Dnia 27 lutego odbył się III Zamojski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez ONR .Obchody rozpoczęła Uroczysta Msza Święta. Nasza grupa pojawiła się na miejscu w ośmioosobowym składzie.Kolumna Marszu ruszyła spod kościoła pod wezwaniem Św.Michała Archanioła.Zgromadzeni przeszli ulicami miasta jak również przez rynek miejski skandując hasła upamiętniające Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego m.in "Inko Inko patrzysz z nieba.Zachowałaś się jak trzeba!","Dzięki za wolność,Rotmistrzu dzięki za wolność.Nie zabrakło również wszystkim znanych "Raz sierpem raz młotem w czerwona hołotę" czy "A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści".Celem zgromadzenia był Pomnik Armii Krajowej pod którym swoje przemówienia wygłosił m.in Damian Kita.Następnie uczestnicy odśpiewali wspólnie Hymn Narodowy oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem.Kolejnym punktem był koncert Ptaka,Bastiego oraz  WHSP.Według organizatorów przybyło około 700 osób w tym ekipa z Narodowego Krasnegostawu,ONR-u Zamość oraz innych organizacji. My z naszej strony dziękujemy za zaproszenie i liczymy na kolejny IV Marsz w przyszłym roku!
   
http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/zamojski-marsz-zolnierzy-wykletych-trzecia-edycja-za-nami,3662018,artgal,t,id,tm.html



niedziela, 21 lutego 2016

I Zjazd Dzieci Żołnierzy Wyklętych w Bychawie.

Wczoraj tuż po godzinie 11 w Centrum Kultury w Bychawie odbył się I Zjazd dzieci Żołnierzy Wyklętych. Wśród " Wilcząt” na spotkaniu pojawili się: Magdalena Zarzycka Redwan- córka Stefanii i Władysława Zarzyckich, Adam Broński- syn kpt Zdzisława Brońskiego "Uskoka", Stanisław Łukasik- syn kpt Stanisława Łukasika, Wiktor Krawczyński- syn Stanisława Krawczyńskiego "Kruka", Krzysztof Bukowski- syn por. Edmunda Bukowskiego " Edmunda", Marek Franczak- syn sierż. Józefa Franczaka "Lalusia" oraz Janusz Niemiec- syn mjr Antoniego Żubryda " Zucha". Autor książki "Wilczęta"- Kajetan Rajski poprowadził rozmowy z ww gośćmi zadając im pytania na które udzielali odpowiedzi. Ta forma konferencji znacznie usprawniła całość spotkania. Z relacji "Wilcząt" mogliśmy się dowiedzieć o tym jak zapamiętali rodziców ( o ile w ogóle dane im było  ich poznać ) oraz o perypetiach i przeżyciach jakie ich spotkały za to, że byli dziećmi " bandytów" jak nazywali  komuniści Żołnierzy Niezłomnych. Potem nastąpiła przerwa a po niej kolejna odsłona wydarzenia czyli wypowiedzi historyków z lubelskiego oddziału IPN, ministra Jana Kasprzyka, Mariana Kowalskiego oraz burmistrza Bychawy Janusza Urbana. Na zakończenie tej części przyszedł czas na podziękowania po których przyszedł czas na poczęstunek i możliwość rozmów indywidualnych z dziećmi Żołnierzy Wyklętych. Na spotkaniu można było nabyć wiele książek w tym " Wilczęta- rozmowy z Dziećmi Żołnierzy Wyklętych" z autografem autora oraz poszczególnych dzieci obecnych na spotkaniu. I Zjazd w naszej ocenie udał się w stu procentach i zgromadził około 200 osób. Organizatorem głównym spotkania był pan Józef Stanicki oraz środowisko patriotyczne w tym nasz kolega Grzegorz Sendyk z Narodowej Bychawy. Dziękujemy za zaproszenie i życzliwe przyjęcie. 



niedziela, 14 lutego 2016

AKCJA ULOTKOWA!
Dziś 14 lutego przypada kolejna rocznica powstania Armii Krajowej, organizacji podziemnej, walczącej z okupantem w czasie II wojny światowej, która w szczytowym momencie liczyła około 380 tys. członków. Wielu z nich złożyło życie na ołtarzu ojczyzny. Część z jej żołnierzy tuż po rozwiązaniu tej formacji W styczniu 1945 roku kontynuowało działalność w innych organizacjach zbrojnych m.in. WiN, NZW, ROAK. Wielu z nich było mordowanych przez komunistów i chowanych w "dołach śmierci ". Wielu z nich spędziło lata w peerelowskich więzieniach a po wyjściu z nich nadal byli inwigilowani a ich rodziny były poddawane szykanom.
W związku z tą rocznicą chełmscy narodowcy rozdawali ulotki, które zawierały najistotniejsze informacje dotyczące Armii Krajowej. Miały one na celu choć w pewnym stopniu odwrócenie uwagi od przybyłej do nas z Zachodu mody na walentynki i ukazanie mieszkańcom Chełma z czym ważnym powinna kojarzyć się im dzisiejsza data.



Dzień 14 lutego to również wspomnienie świętego biskupa Walentego, który został ścięty właśnie w tym dniu w roku 269r z wyroku cesarza. Była to kara za to, iż biskup udzielał ślubów parom w których mężczyźni byli w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Było to złamaniem carskiego prawa za co bp Walenty poniósł śmierć. Św. Walenty jest również patronem osób, które borykają się z chorobami ciężkimi, zwłaszcza z chorych na padaczkę.