czwartek, 31 marca 2016

Informujemy, że z dniem dzisiejszym blog zawiesza działalność aż do odwołania. Od tego momentu wszystkie informacje dotyczące naszej działalności będziemy przedstawiać na facebooku. Blog pozostaje w sieci nadal jako archiwum. Zapraszamy na naszą strone facebookową.

piątek, 18 marca 2016

Spotkanie z Henrykiem Atemborskim i Grupą Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Dziś w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Chełmie zjawił się pan Henryk Atemborski, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ, oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej Narodowych Sił Zbrojnych. W Sali konferencyjnej zebrało się około 100 uczniów, którzy mogli wysłuchać wspomnień pana Henryka oraz zapoznać się z umundurowaniem i wyposażeniem żołnierzy NSZ. Jako pierwszy głos zabrał szanowny kombatant. Opowiadał jak zastał go początek II Wojny Światowej, i że już jako niespełna 12 letni chłopiec oddał swoje pierwsze strzały w obronie ojczyzny strzelając do niemieckich czołgów z karabinu dziadka. Następnie mówił o swoich dalszych losach, o gromadzeniu przez siebie granatów i amunicji wykradzionych Niemcom, oraz o tym jak i dlaczego został żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Pan Henryk opowiadał nie tylko o czasach wojny, ale także o swoim zamiłowaniu do narciarstwa i gimnastyki. Członkowie GRH NSZ przedstawili uczniom między innymi repliki broni (Sten, MP40) karabin MG34, mundur wojskowy wz.36 oraz oryginalne bagnety i Orzełki z mundurów. Ponadto posiadali kilka drobniejszych pamiątek, takich jak naszywki NSZ, łuski po pociskach, magazynki do broni czy też odznaczenia Narodowych Sił Zbrojnych. Przybliżyli również działanie swojej grupy, oraz kilka przykładowych wydarzeń w których brali udział w ostatnim czasie. Na koniec uczniowie ZSO nr 6 wręczyli panu Henrykowi kwiaty, oraz nagrodzili gości brawami.

Serdecznie dziękujemy Panu Henrykowi za znalezienie czasu aby odwiedzić nasze miasto, Grupie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ za przyjazd i podzielenie się swoją pasją oraz bogatym zbiorem pamiątek, oraz Pani Dyrektor ZSO nr 6 w Chełmie za udostępnienie sali i miłe przyjęcie w progach szkoły.






 

 

środa, 2 marca 2016

PAMIĘĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH.

29 lutego członkowie naszej grupy zorganizowali akcje plakatową. Zostało rozklejonych około 100 plakatów prezentujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego m.in. Henryka Lewczuka „Młot”, Hieronima Dekutowskiego „Zapora”, Wiktora Mużyło „Sokół”. Rozwieszono również plakaty TG Sokół, zachęcające do wstąpienia w szeregi Polowych Drużyn Sokolich. 

 

1 marca rozpoczęliśmy od uczestnictwa w II Marszu Sybiraków i Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Narodzenia NMP w Chełmie, z oprawą poetycko- muzyczną przygotowaną przez uczniów ZSO nr 6. Po mszy złożono wieńce pod Mauzoleum Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego. Następnie marsz ruszył pod pomnik Sybiraków na ul. Pocztowej oraz katownie UB przy ul. Reformackiej gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze. Marsz zakończył się pod pomnikiem AK w parku miejskim. Po złożeniu wieńców zakończono uroczystości. W obchodach wzięło udział kilkaset osób m.in. uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy Chełma, przedstawiciele władz i środowiska kombatanckie. Nie zabrakło również naszej reprezentacji wraz z pocztem sztandarowym ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych koło Chełm. 

 

Po godzinie 16 udaliśmy się do Krasnegostawu, na obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane przez koleżanki i kolegów ze stowarzyszenia Narodowy Krasnystaw. O 17 odbyła się Uroczysta Msza w Kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej po której można było wysłuchać koncertu Chóru Ziemi Zamojskiej „Contra”. Po mszy uformowała się kolumna marszowa i ruszyliśmy ulicami miasta pod krzyż upamiętniający ofiary UB przy ul. Czystej. Na czele marszu szedł oddział Polowych Drużyn Sokolich którego jesteśmy członkami wraz kolegami z Krasnegostawu. Podczas pochodu można było usłyszeć hasła „Cześć i chwała Bohaterom” „Narodowe Siły Zbrojne NSZ” czy tez „"Dzięki za wolność,Rotmistrzu dzięki za wolność”. Na miejscu złożono wieńce, zapalono znicze a następnie głos zabrali organizatorzy i pani poseł na Sejm RP Teresa Hałas. Odczytano też apel poległych. Nie zabrakło również Organizacji Kombatanckich. Na koniec uczestnicy odśpiewali Hymn Polski. Wydarzenie zakończyło się około godziny 20. Dziękujemy koleżankom i kolegom z Krasnegostawu za zaproszenie.

Więcej zdjęć pod linkiem https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1758262091068940.1073741874.1540340602861091&type=3