niedziela, 27 października 2013

Akcja Znicz dla Bohatera z NSZ-2013!


W sobotę 26 października działacze chełmskiego Koła ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych wraz z członkami grupy Młodzi Patrioci Chełm przeprowadzili akcję porządkowania grobów oraz palenia zniczy na mogiłach poległych bądź zmarłych już Żołnierzy NSZ.Wszyscy działacze podzielili się na dwie grupy z których jedna pojechała na cmentarz w Siedliszczu oraz Kaniem a druga udała się do Wojsławic i Huty.Na cmentarzu w Siedliszczu dokładnie umyte i wypastowane zostały groby dwóch leżących obok siebie żołnierzy:dowódcy oddziału NSZ Eugeniusza Walewskiego ps"Zemsta" oraz jego żołnierza Józefa Mikusza ps"Kruk".Na miejscu dołączyła grupa działaczy ZŻ NSZ z Lublina,która przywiozła piękny bukiet kwiatów oraz znicze.Po krótkiej modlitwie za dusze poległych wszyscy udali się do Kaniem gdzie na miejscu mordu dokonanego przez NKWD na 7 żołnierzach NSZ i 4 rolnikach z miejscowości Gołąb również zapłonęły znicze oraz odmówiona została modlitwa. 



Podobne działania podjęła grupa,która udała się na mogiłę zbiorową w Wojsławicach w której spoczywa mjr Mieczysław Pazderski ps "Szary",ppor Zbigniew Góra ps"Jacek".Edward Ośko ps"Biały",łączniczka nieznana oraz 7 żołnierzy NSZ również nieznanych.Tutaj podobnie jak w Siedliszczu młodzi narodowcy umyli kamień oraz płytę nagrobną po czym została ona wypastowana.Ziemia wokół mogiły została ugracowana i uprzątnięta ze spadających igieł drzewa.Na grobie zapłonęły znicze oraz złożony został wieniec.Po krótkiej modlitwie chełmscy aktywiści narodowi udali się na groby dwóch leżących obok siebie partyzantów z oddziału "Wolność i Niezawisłość" por Henryka Lewczuka ps"Młot".Teren wokół grobów został dokładnie uprzątnięty z opadłych liści a same mogiły podobnie jak wcześniej umyte oraz wypastowane i polerowane.Kolejnym punktem była miejscowość Huta gdzie na miejscu zbrodni dokonanej na żołnierzach NSZ oraz miejscowej ludności ustawiony jest pomnik.W Hucie uporządkowany został chodnik wokół cokołu oraz jak w każdym z poprzednich miejsc zapalone zostały znicze i odmówiona modlitwa.




W niedzielę 27 października 3 osobowa delegacja wyruszyła z Chełma do Lublina,aby tam razem z naszymi kolegami ze ZŻ NSZ wspólnie porządkować i modlić się na grobami żołnierzy NSZ.Odwiedzone zostały dwa cmentarze jeden na ul:Unickiej a drugi na ul:Lipowej.Na miejscu przeprowadzone zostały prace porządkowe na grobach członków NSZ oraz innych zasłużonych m.in dwóch prezesów Okręgu Lubelskiego ŻŻ NSZ śp. Ludwika Maresty oraz ś.p. Stanisława Pupka. Groby zostały wyczyszczone, zapalono znicze, zostawione zostały kwiaty oraz odmówione modlitwy za dusze zmarłych. 
 



CZEŚĆ ICH PAMIĘCI! 


 

poniedziałek, 21 października 2013

Uroczystości 50 rocznicy śmierci sierż.Józefa Franczaka ps. "Laluś"

W dniu 20 października członkowie grupy Młodzi Patrioci Chełm oraz działacze ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych z Chełma uczestniczyli w obchodach 50 rocznicy śmierci ostatniego Niezłomnego.Obchody zaczęły się od uroczystej Mszy świętej odprawianej za duszę zabitego przez UB Bohatera w kościele pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego w Piaskach.Tego dnia kazanie wygłosił ks.Leon Pietroń,który mówił m.in. o waleczności Polaków i oddaniu Ojczyźnie na przykładach wybranych Bohaterów w tym sierż. "Lalusia".Po zakończeniu Mszy wykład na temat życia i działalności sierż.Józefa Franczaka wygłosił historyk z IPN dr.Poleszak.W Eucharystii uczestniczyło 10 pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich,harcerskich,solidarnościowych i narodowych w tym Chełmskiego Koła ZŻ NSZ.
 Kolejnym etapem niedzielnych obchodów było przejście wszystkich uczestników pod pomnik sierż.Józefa Franczaka ps"Laluś",gdzie po przemówieniach Pana Marka Franczaka oraz władz lokalnych i samorządowych nastąpiło składanie wieńców przez delegacje biorące udział w uroczystościach w tym zaprzyjaźnionej nam grupy Narodowa Łęczna.Na zakończenie oficjalnych obchodów odśpiewany został przez wszystkich obecnych Hymn Narodowy a następnie Marsz mjr Zapory odśpiewali kombatanci oraz członkowie Stowarzyszenia "Wolność i Niezawisłość".

Delegacja chełmskich narodowców po zapaleniu zniczy pod pomnikiem Sierżanta,udała się na cmentarz gdzie spoczywa"Laluś", aby tam pomodlić się za Jego dusze.W drodze powrotnej do domu odwiedzona została miejscowość Ignasin w której stoi pomnik poświęcony ppor.Antoniemu  Kopaczewskiemu ps."Lew",pięciu jego żołnierzom oraz trzy osobowej rodzinie Dziachanów,która dawała schronienie w swoim domu partyzantom.Na miejscu odmówiona została krótka modlitwa oraz zapalony symboliczny znicz.

wtorek, 15 października 2013

zdjecie
Jakub-Kamiński/PAP

Pamiętamy o bohaterach NSZ


Z panem Krzysztofem, jednym z głównych założycieli grupy „Młodzi Patrioci – Chełm”, rozmawia Izabela Kozłowska

Z racji przypadającej w tym roku 71. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych „Młodzi Patrioci – Chełm” organizują sesję naukową poświęconą tej polskiej organizacji. Jak będzie ona przebiegała?
– Sesja rozpocznie się od wprowadzenia sztandaru Związku Żołnierzy NSZ Koła w Chełmie. Następnie przedstawieni zostaną prelegenci, po czym kolejno głos zabiorą pan Jerzy Masłowski, który przybliży nam historię podziemia narodowego na ziemi chełmskiej. Kolejnym wykładowcą, który zabierze głos, będzie pan Artur Borzęcki, który z kolei opowie o działalności NSZ w powiecie krasnostawskim. Ostatnim z naszych zaproszonych gości będzie pan Kamil Sulej, a tematem jego wystąpienia będzie powstanie i działalność Okręgu Lubelskiego NSZ. Później będzie czas na zadawanie pytań od publiczności. Kolejnym punktem sesji będzie „reaktywacja” Koła ZŻ NSZ w Chełmie, rozdane zostaną przy tym legitymacje członkowskie ZŻ NSZ (poza działalnością w grupie „Młodzi Patrioci – Chełm” jesteśmy również członkami ZŻ NSZ). Sesja zakończy się 20-minutowym filmem o Narodowych Siłach Zbrojnych.
Podczas dzisiejszej sesji przybliżona zostanie działalność podziemia narodowego oraz żołnierzy NSZ na ziemi chełmskiej oraz na Lubelszczyźnie.  Mógłby Pan opowiedzieć, na czym ona polegała?

- Działalność Narodowych Sił Zbrojnych na ziemi chełmskiej i ogólnie na Lubelszczyźnie polegała na: akcjach zbrojnych przeciwko Niemcom, akcjach zbrojnych przeciwko komunistycznej partyzantce (AL-GL), ochronie ludności cywilnej przed pospolitym bandytyzmem, który szerzył się w tamtych czasach, zdobywaniu funduszy na działalność partyzancką poprzez rozbijanie kas niemieckich oraz magazynów z żywnością, która miała zostać przeznaczona na potrzeby niemieckiej armii, pozyskiwanie broni i amunicji z rozbitych oddziałów wroga, likwidacja konfidentów.
Jaki cel przyświeca tego typu spotkaniom, jak to dzisiejsze?
– Celem tego typu spotkań jest odkłamywanie historii dotyczącej Polskiego Podziemia Niepodległościowego. Przez lata komunizmu Polscy Żołnierze walczący o Wolną Polskę byli bezwzględnie tępieni, mordowani, skazywani na długoletnie więzienia bądź kary śmierci. Propaganda tego zbrodniczego systemu na każdym kroku wpajała społeczeństwu fałszywy obraz bohaterów, przedstawiając ich jako zwykłych bandytów i wrogów nowej „wolnej i demokratycznej” Polski Ludowej.
Po dziś dzień słychać nieraz głosy, wśród ludzi w różnym wieku, którzy gdzieś tam kiedyś usłyszeli, że NSZ to byli bandyci i potrafili tylko mordować i okradać ludzi – co jest absolutną nieprawdą – a tego typu spotkania i wykłady jak te w sobotę mają rozwiewać wszelkie wątpliwości i ukazywać prawdę historyczną na temat Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Sesja naukowa w rocznicę powstania NSZ to nie jedyna inicjatywa, jaką Państwo podejmujecie dla uczczenia polskich bohaterów...
– Na co dzień staramy się oddziaływać na nasze najbliższe otoczenie (praca, szkoła, znajomi) poprzez dyskusje na różne ważne tematy, w tym również Żołnierzy Niezłomnych. Z okazji zbliżających się rocznic śmierci bądź urodzin Bohaterów Podziemia Antykomunistycznego przeprowadzamy akcję ulotkowe mające na celu uczczenie pamięci oraz przybliżenie mieszkańcom naszego miasta i okolic sylwetek poszczególnych postaci. Do tego typu akcji można również zaliczyć plakatowanie miasta z podobiznami ludzi zasłużonych, którzy polegli w walce za Ojczyznę. Przy współpracy ze znajomymi odnajdywaliśmy również miejsca pamięci, w których ginęli zasłużeni dla Narodu, groby oraz pomniki „Żołnierzy Wyklętych”, które są również przez nas odwiedzane.
Dziękuję za rozmowę.

niedziela, 13 października 2013

Młodzi Patrioci z "wizytą" przy kapliczce poświęconej ppor."Żelaznemu" i jego Żołnierzom.

Z okazji kolejnej rocznicy śmierci ppor.Edwarda Taraszkiewicza ps."Żelazny",(która minęła w ubiegłą niedziele) działacze grupy Młodzi Patrioci z Chełma oraz członkowie ZŻ NSZ Koło Chełm udali się wspólnie do Zbereża.W miejscowości tej 62 lata temu zginął dowódca oddziału partyzanckiego WiN ppor."Żelazny".Dziś na miejscu w którym poległ stoi kapliczka poświęcona jemu i wszystkim jego żołnierzom,którzy polegli w walce przeciwko komunistom.

Pod symboliczną kapliczką zapłonęły znicze oraz odmówiona została modlitwa za dusze poległych.

niedziela, 6 października 2013

62 rocznica śmierci ppor.Edwarda Taraszkiewicza ps. "Żelazny".


Dziś mija kolejna 62 już rocznica zamordowania ppor."Żelaznego".6 października 1951 roku grupa około 600 funkcjonariuszy WUBP z Lublina i PUBP z Włodawy oraz żołnierze KBW okrążyła miejsce kryjówki ppor.Taraszkiewicza i jego trzech żołnierzy.Partyzanci ukrywali się w zabudowaniach Teodora Kaszczuka,który zginął wraz z żoną w trakcie ostrzeliwania jego domu. 

"Żelazny" widząc,że jest otoczony przez wroga podjął próbę przedarcia się przez pierwszą linię okrążenia,co mu się udało.Następnie w trakcie dalszego przebijania się przez kordon nieprzyjaciela napotkał stojące samochody KBW,gdzie wraz ze swoimi żołnierzami podał się za ubeków i kazał kierowcy wywieźć się poza rejon otoczenia.Po drodze kierujący samochodem żołnierz skierował auto wprost pod sztab dowodzący całą akcją krzycząc przy tym .."ognia w samochodzie banda.."

Podczas starcia jakie się wywiązało poległ "Żelazny"i "Kazik",natomiast dwóch innych żołnierzy z oddziału "Łukasza" i "Niewinnego"ujęto i uwięziono,po czym skazano na kary śmierci i stracono na Zamku w Lublinie 12 stycznia 1953r.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!

środa, 2 października 2013

Medal 70-lecia Narodowych Sił Zbrojnych za zasługi w upamiętnianiu działalności narodowych formacji zbrojnych w latach 1939-1956 dla grupy Młodzi Patrioci-Chełm.