poniedziałek, 30 grudnia 2013

 PODSUMOWANIE AKCJI STOWARZYSZENIA ODRA - NIEMEN- PACZKA DLA POLSKIEGO KOMBATANTA NA KRESACH-BOŻE NARODZENIE 2013

    W ramach akcji „Rodacy Bohaterom” paczka dla Polskiego kombatanta na kresach organizowanej przez Stowarzyszenie „Odra-Niemen” 10 grudnia skończyła się zbiórka artykułów żywnościowych na terenie miast Chełma, Krasnegostawu, Włodawy. Cała inicjatywa została objęta patronatem grupy „Młodzi Patrioci Chełm” i dzięki ich wysiłkom przyniosła ona wymierne efekty. Do naszej wspólnej sprawy włączyli się patrioci z  Międzyrzeca Podlaskiego zasypując nas sporą ilością paczek. Zadanie to miało na celu pomoc Kombatantom zamieszkującym tereny Litwy, Białorusi, Ukrainy którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i nie tylko. Zasadniczym celem jest również sama pamięć o tych dzielnych żołnierzach służących ojczyźnie nie raz do ostatniego naboju. Przy przekazywaniu darów bywało,że wzruszenie malowało się na twarzach tych starych wiarusów. Szczerze można przyznać,iż dzięki inicjatywie wielu młodych ludzi z całej Polski weterani są obsypywani darami. Natomiast Chełmianie wiodą prym w tejże akcji która trwa od 2010 r. czyli od samego początku Z roku na rok ta ogólnopolska inicjatywa społeczna nabiera coraz większych rozmiarów. Dzięki ofiarności wszystkich osób zebrano około 700 kilogramów produktów. Paczki zostaną przetransportowanie do Białegostoku skąd ruszą dalej na wschód.
Szczere podziękowania należą się wszystkim osobom,które brały udział w akcji, a los Polskiego żołnierza nie pozostał im obojętny. Póki żyją nasza pamięć i pomocna dłoń jest naszym obowiązkiem!


Przedsięwzięcie wsparli:
Chełm:
- II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Orlicz – Dreszera,
- Przedszkole miejskie nr 13,
- Przedszkole miejskie nr 8,
- Straż Miejska w Chełmie,
- Młodzi Patrioci Chełm
- kibice RKS Chełmianka,
- osoby prywatne

Międzyrzec Podlaski:
- Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim,
- Szkoła Podstawowa im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Szóstce,
- Szkoła Podstawowa w Kąkolewnicy,
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy,
- Publiczne Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kąkolewnicy,
- Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Jelnicy,
- Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szóstce.


                                                                                                  Koordynator: Łukasz Wodzik


poniedziałek, 16 grudnia 2013

Manifestacja antykomunistyczna 2013-Lublin-krótka relacja

Dnia 13 grudnia tego roku po raz kolejny wybraliśmy się na Manifestacje antykomunistyczną organizowaną przez ONR-Brygada Lubelska.Marsz rozpoczął się od przemówień organizatorów na Pl.Litewskim po czym ruszył w kierunku Zamku Lubelskiego.Po drodze wszyscy uczestnicy wznosili hasła pamięci o ofiarach komunizmu,wrogości wobec poprzedniego ustroju oraz chęci rozliczenia wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione w okresie stanu wojennego m.in.Jaruzelskiego.Okrzyki skończyły się w momencie ,gdy cała kolumna marszowa dotarła pod pomnik błogosławionego ks.Jerzego Popiełuszki przy ul.Królewskiej.Na miejscu odmówiona została modlitwa za Jego duszę.Następnie złożone zostały wieńce przez delegacje organizatorów.Po tej części swój głos zabrali przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oraz Obozu Narodowo-Radykalnego z Lublina.Na zakończenie manifestacji odśpiewany został Hymn Narodowy po czym zgromadzenie zostało rozwiązane a jego uczestnicy(w tym i nasza 9-osobowa delegacja) udali się spokojnie do domów.

czwartek, 12 grudnia 2013

Zmarł porucznik Kazimierz Młynarski ps."Kruk"


  W dniu 10 grudnia 2013 r. odszedł na Wieczną Wartę Kazimierz Młynarski ps. „Kruk” - żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, porucznik Wojska Polskiego.



Kazimierz Młynarski ur. 13 lutego 1928 r w Dąbrowie, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych; od stycznia do lipca 1944 r. walczył w zgrupowaniu swojego brata Stanisława Młynarskiego ps. „Orzeł”  w powiecie Janów Lubelski - Kraśnik.

Od 1997 r. był aktywnym członkiem Związku Żołnierzy NSZ. Od 2004 r. do chwili śmierci był prezesem Koła Związku w Łychowie. Uczestniczył w wielu pracach nad budową pomników i tablic pamiątkowych poświęconych Narodowym Siłom Zbrojnym m. in. tablicy kpt. Wacława Piotrowskiego w Kraśniku, pomnika w Zalesiu, Stróży, mogiły w Marynopolu.

Pogrzeb rozpocznie się Mszą św. za spokój duszy zmarłego w dniu 13 grudnia 2013 r. o godz. 12:00 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kraśniku (ul. Klasztorna 3).


Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie.

poniedziałek, 9 grudnia 2013

MANIFESTACJA ANTYKOMUNISTYCZNA-LUBLIN 13 GRUDNIA 2013


Dnia 13 grudnia tego roku w Lublinie na pl.Litewskim o godzinie 19:00 rozpocznie się Manifestacja Antykomunistyczna!Organizatorem jest Obóz Narodowo-Radykalny-Brygada Lubelska oraz Solidarność Region Środkowo-Wschodni.
Manifestacja ta jest wyrazem pamięci o ofiarach komunizmu oraz znakiem sprzeciwu wobec fałszywych autorytetów  zajmujących wysokie stanowiska w PRL-u jak i obecnie!

Obecność Obowiązkowa!

sobota, 7 grudnia 2013



W sobotę 7-ego grudnia działacze narodowi skupieni w grupie Młodzi Patrioci Chełm oraz w Stowarzyszeniu ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chełm wybrali się wspólnie na groby dwóch żołnierzy NSZ (sierż.Eugeniusza Walewskiego ps."Zemsta" oraz jego adiutanta Józefa Mikusza ps."Kruk") których 68 rocznicę śmierci obchodziliśmy 3 grudnia.Na miejscu uprzątnięte ze śniegu zostały obie mogiły,zapalone symboliczne znicze oraz odmówiono modlitwę za duszę poległych.

Cześć Ich Pamięci!!

poniedziałek, 2 grudnia 2013

3 grudnia 1945 roku ubecy zamordowali sierżanta Eugeniusza Walewskiego „Zemstę”

3 grudnia 1945 roku  strzałami „zza węgła” chełmscy ubecy zamordowali w restauracji w Siedliszczu jednego z najdzielniejszych dowódców Narodowych Sił Zbrojnych w powiecie chełmskim.  Razem z nim zginął jego najbliższy współpracownik i  adiutant   Józef Mikusz „Kruk”.
Przez wiele lat komunistyczna machina propagandowa rozpowszechniała informacje, ze „Zemsta’ został zamordowany przez swoich  żołnierzy, za to, że ujawnił się wraz z kilkoma podwładnymi przed chełmskim UB. Wersja o nieznanych sprawcach do dziś pokutuje w większości opracowań historycznych i popularnonaukowych.  A prawda o tym wydarzeniu  od dawna dostępna jest w archiwach ubeckich przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej.
„Zemsta”, mimo ujawnienia się był dla komunistów nie do zaakceptowania ze względu na jego  kilkunastomiesięczną działalność jako dowódca doskonale zorganizowanego i niezwykle skutecznego oddziału NSZ. Oddziału, który jako jedyny, niemal bez strat wyszedł z wielkiej obławy NKWD, UB i LWP na zgrupowanie oddziałów NSZ majora Mieczysława Pazderskiego „Szarego”. Oddziału, który zadał miejscowym komunistom wiele dotkliwych ciosów i który przez okres od lipca 1944 do jesieni 1945 faktycznie sprawował władzę na terenie Siedliszcza i okolicznych gmin.
Taki ktoś jak „Zemsta” dla komunistów był, mimo ujawnienia się, nadal niezwykle groźny i nie mogąc go formalnie skazać na kare śmierci, nie zawahali się zainscenizować skrytobójczy mord, a  o jego wykonawstwo starali się obwinić  żołnierzy NSZ.
W kolejna rocznicę tragicznej  śmierci trzeba koniecznie przybliżyć tego bohaterskiego dowódcę AK i NSZ  rodem  z Siedliszcza.
Eugeniusz Walewski urodził się  28 grudnia 1912 roku w Siedliszczu. Ukończył miejscowa szkołę powszechną.
W  okresie okupacji niemieckiej należał do organizatorów konspiracji niepodległościowej w gminie Siedliszcze.  W latach 1943 – 1944 był dowódcą miejscowego plutonu Armii Krajowej.
Po wkroczeniu sowietów nawiązał kontakty z miejscową konspiracją narodową i wraz z podwładnymi przeszedł do Narodowych Sił Zbrojnych. W strukturach NSZ znalazł, to czego tak bardzo brakowało mu w Armii Krajowej – klarowny i nieprzejednany stosunek do nowego okupanta – sowietów i ich polskich pomocników – miejscowych komunistów.
Jesienią 1944 roku z  dotychczasowych podwładnych z AK i masowo garnących się do niepodległościowej konspiracji  wygnańców z Kresów  RP, zorganizował dobrze wyszkolony i uzbrojony oddział partyzancki NSZ. Kilkudziesięciu  skoszarowanych i jednolicie umundurowanych żołnierzy oddziału „Zemsty” wspomaganych było przez rozległą sieć konspiracji terenowej. Zasięg działania oddziału obejmował nie tylko gminę Siedliszcze, ale tez okoliczne tereny powiatów chełmskiego, lubelskiego, krasnostawskiego i włodawskiego.  Perfekcyjnie działająca sieć wywiadowcza umożliwiała „Zemście”   nie tylko  jawne kwaterowanie w poszczególnych wioskach, likwidację zawiązków „władzy ludowej”  i swoiste „przejęcie” posterunków milicji, ale też likwidowanie szerzącego się masowo i  jawnie popieranego przez komunistów bandytyzmu i złodziejstwa.  „Zemsta”  w zastępstwie za rozbitą aresztowaniami i wywózkami na Sybir administrację Polskiego Państwa Podziemnego, sprawował rzeczywista władzę w terenie.  W okresie  od września 1944 roku do października 1945 oddział przeprowadził kilkadziesiąt akcji  zbrojnych, głownie przeciwko NKWD, UB i LWP.
Oddział podzielony był na trzy plutony dowodzone przez „Borutę” (Stefan Brzuszek), „Sokoła”  (Wiktor Mużyło) i  „Zemstę”.
Oddział „Zemsty” w ramach Pogotowia Akcji Specjalnej wszedł w skład zgrupowania oddziałów NSZ pod dowództwem majora Mieczysława Pazderskiego „Szarego” i brał udział we wszystkich jego  akcjach. Najbardziej spektakularne to: rozbrojenie bez jednego wystrzału w dniu 24 kwietnia 1945 r.   50 żołnierzy WP stanowiących ochronę majątku ziemskiego w Kaniem  (zlikwidowano oficerów politycznych winnych morderstwa na jednym z podległych żołnierzy, a większość szeregowych na ochotnika wstąpiła do oddziałów NSZ) i  likwidacja szpiclów i donosicieli w Wierzchowinach  – 6 czerwca tegoż roku.
10 czerwca „Zemsta” zdołał wyprowadzić swój oddział bez strat z okrążenia pod Hutą w gminie Wojsławice i po rozproszeniu zgrupowania i śmierci „Szarego” zaopiekować się rannymi żołnierzami z oddziałów „Jacka” i „Sokoła”.
Po powrocie w macierzyste tereny podzielił oddział na plutony i w rozproszeniu, bez większych strat, przeczekał ubecka obławę. W sierpniu ponownie zmobilizował ludzi i przystąpił do wykonywania akcji przeciwko komunistom.
We wrześniu  chełmskiemu UB  udało się wymierzyć mu dotkliwy cios – aresztowano  żonę i kilku najbliższych współpracowników.
Wykorzystując fakt, ze był to jeszcze okres tzw. amnestii Radosława, nawiązał  kontakt z UB i w zamian za uwolnienie aresztowanych, zgodził się na wyjście z podziemia. Polecił ujawnić się tylko podwładnym  najbardziej znanym  UB i tym ,którzy rzeczywiście chcieli zakończyć działalność konspiracyjną i wyjechać na  ziemie zachodnie.  Pozostałym polecił zakonserwować broń, przejść do głębszej konspiracji i być gotowym do zgłoszenia się na ponowną koncentrację oddziału.
24 października 1945 roku ujawnił się wraz z 9 podwładnymi przed chełmskim UB. Po wypuszczeniu  z aresztu UB żony nie wyjechał z Siedliszcza i nadal kontaktował się z podwładnymi, nie podejmując jednak działalności zbrojnej. Prawdopodobnie po świętach Bożego Narodzenia planował wraz z rodziną opuścić  teren województwa lubelskiego. Niestety 3 grudnia dopadła go ubecka kula. Poległ wraz z adiutantem kilkanaście dni przed  33 rocznicą swoich urodzin.
Pochowany został na cmentarzu w Siedliszczu, a jego podwładni walczyli z komuną jeszcze przez kilka najbliższych lat.
Dziś w Siedliszczu  ma  skromny grób i pamiętają o nim tylko nieliczni. 
                                                                                          Opracował:Jerzy Masłowski