sobota, 25 stycznia 2014

 SPOTKANIE OPŁATKOWE ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH  LUBLIN,25 STYCZNIA 2014 r.-krótka relacja


W dniu 25-ego stycznia w Domu Akcji Katolickiej przy ul: Jana Pawła II-ego w Lublinie odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe   Narodowych Sił Zbrojnych.Na tą uroczystość przybyli zaproszeni goście z całego Okręgu Lubelskiego oraz spoza Lubelszczyzny.Obecni byli kombatanci NSZ,AK oraz WiN-u.Oprócz kombatantów na spotkaniu pojawili się również przedstawiciele władz oraz wielu różnych organizacji takich jak:ONR-Brygada Lubelska,MW-Lublin,"Civitas Christiana","Vade Mecum",Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" oraz szereg innych w tym nasza pięcioosobowa delegacja.Po słowie wstępnym i przywitaniu wszystkich gości przez prowadzących : Monikę Smolak i dr.Rafała Dobrowolskiego  oraz wspomnieniu Żołnierzy NSZ,którzy w zeszłym roku odeszli na wieczną wartę nastąpiła modlitwa poprowadzona przez kapelana WiN-ks.Jana Pietronia.Po wspólnej modlitwie miało miejsce szereg przemówień,podczas,których głos zabrali m.in: żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych pan Henryk Atemborski ps."Pancerny",wiceprezes Zarządu Głównego NSZ-Karol Wołek,przedstawiciel Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego-Marian Kowalski.Tego dnia Wojciech Rowiński-członek ZŻ NSZ-Lublin wręczył legitymacje członkowskie świeżo upieczonym młodym działaczom i działaczkom NSZ jak również odznaczył medalem 70-lecia NSZ jednego z członków Lubelskiej Brygady ONR.Był również czas na podsumowanie ubiegłorocznej działalności Okręgu,którą przedstawił prezes Okręgu Lubelskiego-dr.Rafał Dobrowolski.Po tej części spotkania nastąpiło wspólne łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.Przy tej okazji można było wysłuchać wspomnień kombatantów.Była to też świetna okazja do zawierania nowych znajomości,które można było później pogłębiać przy wspólnym stole wigilijnym.Spotkanie opłatkowe w Lublinie zgromadziło około stu osób. 


Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę organizatorów za zaproszenie nas  na tą uroczystość oraz życzliwe przyjęcie. 

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Nasz Dziennik.pl 


Młodzi pamiętają o bohaterach! 


Grupa „Młodzi Patrioci – Chełm” rozpoczęła swoją działalność około trzech lat temu. Na początku skupialiśmy się głównie na organizowaniu akcji plakatowych bądź ulotkowych, które dotyczyły różnych ważnych rocznic z historii Polski oraz sylwetek wielkich Polaków.



Za każdym razem braliśmy również czynny udział w obchodach świąt narodowych: lokalnie w kolejnych rocznicach uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 11 listopada w Marszu Niepodległości w Warszawie.

Przełomem okazał się rok 2013, w którym znacząco rozszerzyliśmy naszą działalność. Pierwszym ważniejszym wydarzeniem, które miało miejsce pod koniec lutego ub.r., było zorganizowanie konferencji naukowej poświęconej tematyce Żołnierzy Wyklętych. Wśród zaproszonych prelegentów byli Jerzy Masłowski (historyk, badacz podziemia niepodległościowego) oraz Marek Franczak (syn ostataniego partyzanta Józefa Franczaka ps. „Laluś”).

W marcu założyliśmy bloga, który stał się przekaźnikiem wartości, którymi kierujemy się w życiu, oraz swoistym archiwum naszych akcji. W tym samym miesiącu braliśmy udział w Marszu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych organizowanym przez ONR Lublin. Poza tym byliśmy również obecni na większości wydarzeń Miesiąca Żołnierzy Wyklętych w Łęcznej, m.in. na koncercie patriotycznym „Tadka” czy projekcji filmu o „Roju”.

Przed Wielkanocą wsparliśmy akcję Stowarzyszenia Odra-Niemen, która organizowała zbiórkę artykułów na paczki świąteczne dla kombatantów na Kresach Wschodnich. W maju byliśmy inicjatorami oraz wykonawcami muralu poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych ze szczególnym uwzględnieniem bohaterów z Narodowych Sił Zbrojnych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem była renowacja mogiły zbiorowej żołnierzy NSZ (dowódcy oddziału mjr. Mieczysława Pazderskiego „Szarego” oraz podległych mu żołnierzy) poległych w walce z siłami NKWD pod Hutą 10 czerwca 1945 roku. W lipcu byliśmy głównym organizatorem Marszu Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej, nad którym patronat objął Związek Żołnierzy NSZ Okręg Lubelski.

1 sierpnia uczciliśmy pamięć Powstańców Warszawskich poprzez odpalenie rac na rondzie w centrum miasta. Następnym wydarzeniem, które miało miejsce dzięki naszej inicjatywie, była sesja naukowa poświęcona NSZ w 71. rocznicę powstania tej formacji zbrojnej. W ramach tego wydarzenia reaktywowane zostało Koło Związku Żołnierzy NSZ w Chełmie, którego część naszych działaczy została członkami. Tego dnia zostaliśmy również uhonorowani jako cała grupa medalem 70-lecia NSZ „Za zasługi w upamiętnianiu narodowych formacji zbrojnych...”.

W październiku wzięliśmy udział w obchodach 50. rocznicy śmierci sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś”, które odbyły się w Piaskach. Tydzień później zaangażowaliśmy się w akcję Znicz dla Bohatera z NSZ, pielęgnując i czyszcząc groby żołnierzy NSZ m.in. w Siedliszczu i Wojsławicach. 11 listopada br. zorganizowaliśmy wyjazd busami z Chełma na Marsz Niepodległości. W drugiej połowie listopada pomogliśmy w nagłośnieniu i po raz kolejny wsparliśmy darami akcję Stowarzyszenia Odra-Niemen (paczka świąteczna dla kombatanta na Kresach Wschodnich). 13 grudnia wzięliśmy udział w manifestacji antykomunistycznej w Lublinie zorganizowanej przez ONR.

W roku 2013 poza wszystkimi wymienionymi wyżej wydarzeniami przeprowadziliśmy kilkanaście akcji ulotkowych bądź plakatowych, m.in. w 4. rocznicę śmierci legendarnego por. Henryka Lewczuka ps. „Młot”, w 149. rocznicę urodzin Romana Dmowskiego, czy np. akcje plakatową mającą na celu zachęcenie Polaków do wywieszania flag narodowych w dniach 2-3 maja.

Od kilku miesięcy prowadzimy również regularne spotkania, na których poprzez referaty oraz szkolenia stale pogłębiamy naszą wiedzę na różne tematy.

Szerzej o działalności naszej grupy można przeczytać na blogu mlodzipatriocichelm.blogspot.com. Zachęcamy do odwiedzania!

Czołem Wielkiej Polsce!

Krzysztof Kostecki, Chełm

sobota, 18 stycznia 2014

Akcja ulotkowa!


W piątek 17 stycznia działacze skupieni w szeregach grupy Młodzi Patrioci-Chełm wspólnie z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chełm przeprowadzili akcję ulotkową.Rozdanych zostało kilkaset sztuk ulotek z wizerunkiem i streszczonym opisem życia i działalności Jana Ludwika Popławskiego.Celem akcji było przybliżenie mieszkańcom Chełma sylwetki tego wybitnego Polaka,myśliciela,publicysty oraz ideologa Narodowej Demokracji w rocznicę jego 160-tych urodzin.







czwartek, 16 stycznia 2014

160 rocznica urodzin Jana Ludwika Popławskiego.



Jan Ludwik Popławski urodził się 17 stycznia 1854r. w Bystrzejowicach pod Lublinem.Na początku swojej edukacji Popławski uczył się w domu pod okiem prywatnego nauczyciela Dymowskiego.Ciekawostką jest,że mając 6 lat znał już cały poczet Królów polskich.W 1866 młody Popławski zdał do III klasy lubelskiego gimnazjum.Jednak naukę przerwało mu pobicie przez niego ucznia,który był przez wszystkich uważany za donosiciela.Do matury przygotowuje się sam i zdaje ją eksternistycznie z dobrymi wynikami w roku 1874.W tym samym roku zapisuje się na wydział prawa Uniwersytetu Warszawskiego.Widząc silne oddziaływanie socjalizmu na ówczesną młodzież studencką postanawia wraz z Adamem Szymańskim założyć tajną organizację "Synowie Ojczyzny". Organizacja ta oprócz wyraźnego sprzeciwu wobec ideologii socjalistycznej głosiła hasła walki przeciwko "ugodowcom" oraz hasła narodowe i wzywające do tworzenia sił zdolnych do wywołania powstania obejmującego swym zasięgiem wszystkie trzy zabory.Na skutek zdemaskowania konspiracyjnej działalności Popławski trafia do więzienia na rok.Wyrok odbywa w Cytadeli Warszawskiej a następnie zostaje zesłany w głąb Rosji skąd powraca po 2 letnim pobycie.
 W 1882 r.Popławski powraca do Warszawy i rozpoczyna swoją działalność publicystyczną.Zaczyna od czasopisma pozytywistów "Prawda".W 1884r zostaje aresztowany i znów trafia do Cytadeli na trzy miesiące.Po dwóch latach pisania dla "Prawdy"
postanawia założyć swój tygodnik o nazwie "Głos". Było to pismo,które wprowadzało nowy prąd myślowy sprzeciwiający się ugodowcom,idei pozytywizmu jako tej niewystarczającej,aby osiągnąć cel niepodległości oraz romantykom,którzy patrzyli na świat i wizję Polski po przez pryzmat uczuć a nie chłodnego realizmu.Do "Głosu" pisywali ludzie ze wszystkich trzech zaborów i wtedy też po raz pierwszy pojawił się termin wszechpolski(czyli obejmujący swym zasięgiem wszystkie trzy zabory). W 1887r Popławski zostaje członkiem i przywódcą na Kraj nowo powstałej organizacji-Ligi Polskiej założonej w Szwajcarii przez byłego powstańca styczniowego płk. Zygmunta Miłkowskiego.Po kilku latach działalności w Lidze Polskiej Popławski wspólnie z Dmowskim przeprowadzają reorganizację i zakładają nową organizację pod nazwą Liga Narodowa.L.N. przez lata swojej działalności organizuje życie polityczne i społeczne narodu polskiego pod zaborami.
 W 1891r. Popławski jest organizatorem obchodów setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.Trzy lata później(1894) bierze również udział w manifestacji ku czci Jana Kilińskiego za co z grupą innych działaczy Ligi Narodowej m.in. z Dmowskim trafia do więzienia.Po wyjściu z Cytadeli postanawia osiedlić się we Lwowie,gdzie spotyka się po raz kolejny ze swoim przyjacielem i wpółpracownikiem R.Dmowskim.We Lwowie razem zaczynają redagować "Przegląd Wszechpolski". Po wyjeździe Dmowskiego zagranicę,Jan Ludwik Popławski przejmuję redagowanie "Przeglądu Wszechpolskiego" i prowadzi go do 1902r.Okres pisania w Przeglądzie jest czasem najbardziej płodnej działalności publicystycznej w życiu Popławskiego .Setki artykułów i felietonów napisanych przez J.L.Popławskiego nie straciło na aktualności po dziś dzień a myśli w nich zawarte dały podwaliny pod budowę ideologii narodowej.Popławski w porównaniu z Dmowskim nie był typem dobrego organizatora,ale z pewnością był myślicielem i publicystą,który kierując się miłością do własnego narodu całe życie poświęcił nad budowaniem i precyzowaniem ideologii pod prężnie rozwijający się Obóz Narodowy.
 Przez kolejnych kilka lat Popławski wydaję dziennik narodowo-demokratyczny "Wiek XX" by następnie przenieść swoją działalność pisarską do "Słowa Polskiego". W zaborze galicyjskim zakłada i redaguje pismo dla warstw ludowych pod nazwą "Ojczyzna". Podobne pismo,skierowane głównie do ludu pod nazwą "Polak" wychodzi również w zaborze rosyjskim.Poza pracą publicystyczną Popławski zajmował się również przetłumaczaniem książek z angielskiego i francuskiego.
 Po jedenastoletnim pobycie we Lwowie Popławski przyjeżdża do Warszawy,gdzie wspólnie z Dmowskim redaguję "Gazetę Polską". Jego praca w tej gazecie nie trwa niestety długo,gdyż w  wyniku postępującej choroby(rak gardła) umiera 12 marca 1908 roku w wieku 54 lat.
Wiadomość o Jego śmierci wywołuję żałobę we wszystkich trzech zaborach.Dopiero,gdy zmarł większość opinii publicznej dowiedziała się o istnieniu tego wielkiego Polaka,gdyż w ciągu życia pisywał pod najróżniejszymi pseudonimami(miał ich około 17-tu).Cały swój żywot poświęcił na uświadamianiu i "uobywatelnianiu"ludu w którym widział ostoję polskości i przyszłość w odbudowaniu świadomości narodowej Polaków.To On nauczał lud czym jest naród, czym jest narodowość,jakie cechy składają się na narodowość,czym jest tradycja i historia.
 Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim a uroczystości pogrzebowe zamieniły się w manifestację patriotyczną.

"Policzmy siły swoje i zasoby, oceńmy ich wartość, a zobaczymy, iż położenie, pomimo że jest groźne, nie jest rozpaczliwe, że właściwe sposoby działania, znaleźć można, że obrona narodowości jest zadaniem trudnym, ale własnymi siłami naszymi szczęśliwie dokonać go jesteśmy w stanie."
Jan Ludwik Popławski



  "...Wiemy nareszcie, iż stać nas hojnie na coraz dalszy rozwój sił i zdolności, że stąd zadania nasze w świecie są wielkie i wielkie, a oczywiste prawa nasze. Zrozumienie wspólnych nam wszystkich interesów narodowych i odpowiednich obowiązków naszych, mądra świadomość obywatelska stanowi jakby najwyższe ogniwo arcy potężnej spójni. A ta nas kojarzy od głębi, od rdzenia, aż do szczytu w przeszłości, teraźniejszości i na przyszłość daleką; imię jej, jak powiedziano już narodowość, trwałość i siła nadzwyczajne. Przez nią, przez moc tę, my, naród polski, dźwigamy się znów po tylu nieszczęściach, odradzamy się, rozrastamy i da Bóg, posiądziemy należną nam niepodległość i chwałę."
Jan Ludwik Popławski

O Popławskim:

 „Naród pojmował Popławski jako historycznie wytworzoną zbiorowość wszystkich warstw społecznych, związaną jednością pochodzenia, języka i religii, tradycji historycznej i więzów politycznych przedrozbiorowej Polski. W jego myśli politycznej naród był zatem kategorią historyczną i traktowany był jako społeczny organizm, obdarzony świadomością polityczną, poczuciem wewnętrznej jedności i – podobnie jak organizm ludzki – posiadał uczucia i ideały, indywidualność i charakter”.
Teresa Kulak

"Człowiekiem,który otworzył oczy naszemu pokoleniu na znaczenie ziem zaboru pruskiego dla przyszłości Polski, który jasno widział, że bez tych ziem możemy być tylko słabym,uzależnionym od sąsiadów,stopniowo topniejącym narodkiem,w którego nieocenionych i po dziś dzień niedocenionych pismach politycznych ta myśl przejawia się nieustannie – był Popławski”.
Roman Dmowski

wtorek, 14 stycznia 2014


Chełm jako miasto ma już 622 lata!


 Dzisiaj przypada kolejna rocznica nadania praw miejskich naszemu miastu.W tym roku mijają już 622 lata od tego wydarzenia.14 stycznia 1392 Chełm otrzymał z rąk króla Władysława Jagiełły prawa miejskie oraz ponad 20 km kw. ziemi na rozwój osadnictwa i rolnictwa.Od tamtej pory Chełm stał się stolicą Ziemi Chełmskiej,która swoim obszarem obejmowała m.in: Zamość,Krasnystaw,Rejowiec oraz Hrubieszów.


niedziela, 5 stycznia 2014

MSZA ŚWIĘTA ZA DUSZĘ  Ś.P. ROMANA DMOWSKIEGO W 75 ROCZNICĘ  ŚMIERCI.

Dnia 5-ego stycznia o godzinie 11.30 w Kościele p.w.Trójcy Przenajświętszej odprawiona została uroczysta
Msza Święta w intencji Romana Dmowskiego i Ojczyzny.Podczas nabożeństwa obecni byli członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chełm wraz z Pocztem Sztandarowym oraz działacze grupy Młodzi Patrioci-Chełm.
Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy wraz z zaproszonymi gośćmi udaliśmy się do sali na zakrystii.Na miejscu mogliśmy wspólnie wysłuchać referatu przygotowanego przez naszego Kolegę,który dotyczył życia i działalności tego Wielkiego Polaka.Po dość wyczerpującym wykładzie przyszedł czas na luźniejsze rozmowy przy kawie i ciastku dotyczące przyszłych działań naszej całej grupy.Na spotkaniu nie zabrakło również naszych szanowanych księży.To właśnie dzięki życzliwości księdza proboszcza nasza grupa może się regularnie co tydzień  spotykać w jednej z salek przy kościele.Na spotkaniach tych już od dłuższego czasu przeprowadzamy szkolenia,pogłębiając stale naszą wiedzę na różne tematy m.in.historii Polski,Ruchu Narodowego,sylwetek wybitnych postaci oraz poruszamy wiele innych równie ważnych kwestii.

 Panie Romanie-PAMIĘTAMY!


 

czwartek, 2 stycznia 2014


 75 rocznica śmierci Romana Dmowskiego.


 Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 roku we wsi Kamionka.W 1886r.ukończył gimnazjum i zdał na studia na wydziale matematyczno-fizycznym na Uniwersytecie Warszawskim,gdzie uzyskał doktorat nauk przyrodniczych.W roku 1881 był założycielem tajnej organizacji pod nazwą "Strażnica". W roku 1888 zostaje członkiem organizacji patriotycznej Związku Młodzieży Polskiej "ZET". W następnym roku 1889 zapisał się do Ligi Polskiej,którą później przemianował na Ligę Narodową i stanął na jej czele.
 Od 1895r.objął redakcję "Przeglądu Wszechpolskiego" we Lwowie.W 1903r. wydał swoje najsłynniejsze dzieło "Myśli Nowoczesnego Polaka",które stały się wykładnią ideową dla Obozu Narodowego a tezy w niej zawarte są aktualne do dziś.Rok później odbył podróż do Japonii by przekonać tamtejszy rząd do "sprawy polskiej". W grudniu 1907 roku został posłem do parlamentu rosyjskiego(Dumy)i napisał swoją kolejną książkę"Niemcy,Rosja i kwestia Polska". Przedstawiała ona obraz Polski i
jej zaborców.
 Po wybuchu pierwszej wojny światowej w 1914r.wyjechał za granicę,najpierw do Londynu a później do Paryża,gdzie sprawował funkcję prezesa Komitetu Narodowego Polskiego,który był ówczesnym rządem polskim uznanym przez państwa koalicji antyniemieckiej.W roku 1916 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Cambridge.23 lutego utworzył Armie Polską we Francji na czele,której stanął gen.Józef Haller.Roman Dmowski reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Wersalu,przekonując wszystkie obecne głowy państw do tezy,iż gwarantem pokoju w Europie jest Niepodległa Polska utworzona z ze wszystkich ziem przed rozbiorowych z wolnym dostępem do morza.28 czerwca 1919 roku podpisał w imieniu Polski Traktat Wersalski,który przywracał Polakom prawo do Niepodległego Państwa Polskiego.
 Po zakończeniu wojny mieszkał kolejno w Poznaniu,Warszawie by następnie osiedlić się w Chludowie pod Poznaniem,które później sprzedał i powrócił znów do Stolicy.W czerwcu 1923r. dostał doktorat honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.W 1925r.wydał kolejna książkę "Polityka polska i odbudowa państwa". Dzieło to było opisem jego życiowych zmagań w walce o odbudowanie Niepodległej Polski.4 grudnia 1926r. w Poznaniu powołał do życia nową organizację o nazwie Obóz Wielkiej Polski.Organizacja ta gromadziła w swoich szeregach wielu wybitnych Polaków a w momencie jej rozwiązania przez sanacje w 1933r.liczyła około 250 tys.członków.Zadaniem jakie sobie stawała miało być kształtowanie przyszłych elit narodowych oraz zjednoczenie wszystkich środowisk przeciwnych rządom sanacji.Rok 1927 przyniósł kolejna broszurę napisaną przez Dmowskiego-"Kościół,Naród i Państwo" w której autor m.in wyjaśniał nierozerwalny związek katolicyzmu z polskością. W 1928r.był twórcą Stronnictwa Narodowego.W 1931r. wydał "Świat powojenny i Polska" a dwa lata później "Przewrót". 
Pan Roman zmarł 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie pod Łomżą.Pochowany został na Cmentarzu Bródnowskim w grobowcu rodzinnym w Warszawie.Na pogrzeb tego wielkiego Polaka,męża stanu i wychowawcy pokoleń młodzieży narodowej przyszły tłumy a uroczystości pogrzebowe zamieniły się w wielką manifestację patriotyczną.

Cytaty:

"Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, Jej uczuciami i myślami, Jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. Im więcej nim jestem tym mniej z jej życia jest mi obce i tym silniej chcę, żeby to, co w mym przekonaniu uważam za najwyższy wyraz życia stało się własnością całego narodu." 

"Myśli Nowoczesnego Polaka",1903r.


"Wszystko co polskie jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to co jest w nim marne."

"Myśli Nowoczesnego Polaka",1903r.

"Ale wiemy i to, że wśród narodu naszego jest wiele jednostek szlachetnych i silnych, które na rozmaitych stanowiskach pracują w odosobnieniu dla tej samej, co nasza, sprawy i w ten sam, co my, sposób. Tym wszystkim posyłamy braterskie pozdrowienie i wzywamy do energii i wytrwania. Rozszerzając zakres swej działalności, spotkamy się kiedyś, by iść razem po tej drodze, z której się nikomu nie wolno cofać i na której czeka pewne zwycięstwo."  

''Nasz patriotyzm'',1893r.


"Naród szczerze, istotnie katolicki musi dbać o to, ażeby prawa i urządzenia państwowe, w których żyje, były zgodne z zasadami katolickimi i ażeby w duchu katolickim były wychowywane jego młode pokolenia."
"Kościół,Naród i Państwo",1927r.

 

 

 

środa, 1 stycznia 2014

Akcja plakatowa!


W kolejną rocznicę śmierci Romana Dmowskiego Młodzi Patrioci z Chełma oraz członkowie Związku Żołnierzy NSZ Koło Chełm przeprowadzili wspólną akcję klejenia plakatów z wizerunkiem wielkiego Polaka i męża stanu jakim niewątpliwie był Pan Roman.Akcja miała na celu przypomnienie ludziom tej wybitnej postaci,która wniosła ogromny wkład poświęcając całe swoje życie na walkę o Niepodległą Polskę oraz na służbę własnemu narodowi.





Rozklejonych zostało kilkaset sztuk plakatów!Akcja została przeprowadzona na terenie miasta Chełma i Krasnegostawu.

Informujemy również,iż w najbliższą niedzielę(05.01.14r.) odprawiona zostanie Msza św.za duszę Romana Dmowskiego oraz w intencji Ojczyzny w Kościele p.w.Trójcy Przenajświętszej w Chełmie o godzinie 11.30.Wszystkich serdecznie zapraszamy!