niedziela, 21 września 2014

Obchody 72 rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych oraz 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Kraśniku.

Już za tydzień 28 września(niedziela) odbędą się uroczystości związane z rocznicą powstania NSZ oraz 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.Organizatorami wydarzenia jest nieformalne Stowarzyszenie Narodowy Kraśnik oraz Związek Żołnierzy NSZ Lublin przy wparciu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.Patronat nad całością objął Burmistrz Kraśnika-Mirosław Włodarczyk.Poniżej przedstawiamy plakat z programem uroczystości.Zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu!


sobota, 20 września 2014


Akcja plakatowa!

W piątkowy wieczór chełmscy narodowcy rozkleili na słupach ogłoszeniowych 200 sztuk plakatów informacyjnych związanych z 72 rocznicą powstania Narodowych Sił Zbrojnych.Plakaty podobnie jak rozdawane wcześniej ulotki miały zwrócić uwagę przechodniów na ważne wydarzenie z kart naszej historii jakim niewątpliwie było powołanie do życia 20 września 1942r. organizacji zbrojnej pod nazwą-Narodowe Siły Zbrojne.


piątek, 19 września 2014

Akcja ulotkowa!

W dniu 19 września młodzi działacze chełmskiego Koła ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych rozdali w centrum miasta  kilkaset sztuk ulotek informacyjnych.Akcja  dotyczyła 72 rocznicy powstania NSZ,która przypada na 20 września.W krótkiej notce zawarte były najważniejsze fakty historyczne dotyczące Narodowych Sił Zbrojnych m.in.data powstania,organizacje wchodzące w skład NSZ oraz szereg akcji dokonanych przez tą formację zbrojną.Akcja miała na celu przybliżenie mieszkańcom Chełma historii i działalności tej zasłużonej w walce o niepodległość ojczyzny organizacji Polskiego Państwa Podziemnego.Ulotki trafią również do rąk kibiców Chełmianki na najbliższym sobotnim meczu.



środa, 17 września 2014


72 rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych.


Narodowe Siły Zbrojne powstały 20 września 1942r. w wyniku połączenia Związku Jaszczurczego i Narodowej Organizacji Wojskowej oraz kilku innych mniejszych organizacji niepodległościowym.Narodowe Siły Zbrojne były drugą co do wielkości(zaraz po A.K.)formacją Polskiego Państwa Podziemnego licząc w szczytowym momencie około 90 tys. żołnierzy.Od samego początku swojego istnienia NSZ prowadziły walkę z dwoma okupantami:niemieckim i sowieckim.Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych walczyły również przeciwko bandom rabunkowym,które były często wykorzystywane przez komunistów do siania terroru wśród ludności wsi i miasteczek.NSZ posiadały swoją siatkę konspiracyjną,która swoim zasięgiem wykraczała poza dawne granice II R.P. obejmujac Śląsk Cieszyński,Opolszczyznę oraz część Prus Wschodnich.Natomiast siatka wywiadowcza tejże organizacji obejmowała teren całej III Rzeszy.NSZ współpracowały od początku swojej działalności z innymi orgnizacjami podziemymi m.in. z Armią Krajową.
Do najsłynniejszych akcji Narodowych Sił Zbrojnych należały:
·         Likwidacja gen.Kurta Rennera(26 sierpnia 1943)
·         Pomoc przy likwidacji gen.Kutshery
·         Udział w Powstaniu Warszawskim(Zgrupowanie ChrobryII)
·         Uwolnienie  obozu koncentracyjnego w Holiszowie,ratując przy tym ponad tysiąc
               kobiet (Polek,Francuzek,Żydówek)
·         Wzięcie udziału(Brygada Świętokrzyska NSZ) wraz z wojskami amerykańskimi(gen.Pattona) w ataku na kwaterę sztabu XII armii niemieckiej.
Narodowe Siły Zbrojne po zakończeniu II w.ś. nie złożyły broni nadal kontynuując walkę o niepodległą Polskę
przeciwko sowieckiemu najeźdźcy oraz jego wiernym sługusom w kraju.
Więcej informacji na temat historii i działalności NSZ na stronie: nsz.com.pl

sobota, 6 września 2014

Wyprawka szkolna dla "Naszego Domu"

      Witaj szkoło pod takim hasłem można powiedzieć kryje się dzień pierwszego września. Data szczególna dla każdego rodzica a tym bardziej dziecka. Nie zawsze jest to szczęśliwy beztroski okres,gdyż to etap wytężonej pracy i wielu godzin spędzonych nad książkami. Mimo trudów lata szkolne są jednym z najważniejszych okresów w życiu każdego człowieka. Gdyż za kilka lat ten spędzony czas nad książkami wyda owoce z którego zbieżemy plon. Ukształtuje nas jako młodych ludzi. Wszystko jest łatwiejsze gdy mamy za sobą rodziców czy też nauczycieli. To właśnie rodzice pokrywają koszty związane z nauką i są wsparciem. Pytanie brzmi co jeśli kogoś takiego brakuje w naszym życiu. Kiedy nie ma tej skały na której można się oprzeć i korzystać z rodzicielskiego doświadczenia. Brak taty i mamy odciska niezatarty ślad w naszej psychice.Wypadki losowe czasem odbierają nam tę opcję i wtedy to szybciej się dorasta.
            Jedna z naszych koleżanek Magda pamiętała o takich osobach i w dniu swojego ślubu w ramach prezentu poprosiła nie o kupon lotto, butelkę wina, książkę lecz o dary szkolne. Taka postawa jest przede wszystkim godna pochwały lecz trzeba tu zwrócić uwagę na pewną świadomą empatię podyktowaną doświadczeniem życiowym. Z taką świadomością człowiek się rodzi bądź jej się uczy i stale pamięta o kimś kto ma po prostu trudniej. Nie trzeba tu wylewać wiadra wody by zimne kostki lodu obudziły odruch społeczny po prostu trzeba myśleć i nie być egoistą przez całe życie.
            Po zebraniu i uporządkowaniu całej „wyprawki szkolenej” postanowiliśmy przekazać dary do „Naszego domu” im. Edmunda Bojanowskiego w Tuligłowach placówkę prowadzoną przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek. Nasz Dom” jest niepubliczną placówką opiekuńczo-wychowawczą zapewniająca dziecku całodobową opiekę oraz wychowanie, łącząca zadania placówki socjalizacyjnej i interwencyjnej dla 30 dzieci w wieku od 0 do 18 roku życia.
            Serdecznie chciałbym podziękować naszej koleżance Magdzie która od długiego czasu wspiera MPCH w zakresie działań społecznych, t.j „Paczka dla Polskiego kombatanta na kresach”. My narodowcy nie potrzebujemy uderzenia zimną wodą by mieć świadomość niesienia pomocy słabszym i potrzebującym.

                                                                                                                                                           LW



wtorek, 2 września 2014

Obchody 69. rocznicy powstania Zrzeszenia "WiN" oraz mordu UB na żołnierzach z oddziału "Młota" w Haliczanach - relacja

We wtorek, 2 września, 5-osobowa delegacja Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chełm wzięła udział w uroczystych obchodach 69. rocznicy powstania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz walki żołnierzy oddziału zbrojnego por. Henryka Lewczuka ps. „Młot” i mordu dokonanego przez grupę operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego na miejscu dawnej gajówki Zażdżary. Organizatorami tego wydarzenia byli: Wójt Gminy Kamień, Zrzeszenie Społeczno-Kombatanckie „WiN” Inspektorat Chełmski oraz Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Chełm.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli organizacji kombatanckich, instytucji i stowarzyszeń, władz samorządowych oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. Ponadto obchody swoją obecnością uświetniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pożoga” oraz żołnierze z chełmskiej jednostki wojskowej. Wystawione zostały poczty sztandarowe ZŻ NSZ Koła Chełm, ZS-K „WiN” Inspektoratu Chełmskiego oraz szkół w Strachosławiu i Kamieniu. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. polową. Po mszy głos zabrali Wójt Gminy Kamień Roman Kandziora oraz Prezes Inspektoratu Chełmskiego ZS-K „WiN” Jan Paszkiewicz. Po przywitaniu gości, wspomnieniu o obchodzonej rocznicy powstania Zrzeszenia „WiN” oraz o mordzie dokonanym przez UB 15 grudnia 1945 r. na dwóch żołnierzach oddziału „Młota” i trzech osobach z rodziny leśnika Charlińskiego, nastąpił Apel Poległych oraz salwa honorowa. Później delegacje władz samorządowych oraz stowarzyszeń, w tym chełmskiego koła ZŻ NSZ, złożyły wieńce pod pomnikiem. Kolejną część stanowiły występy artystyczne uczniów z Zespołu Szkół w Strachosławiu. Następnie delegacja ZŻ NSZ Koło Chełm wyruszyła na cmentarz parafialny w Wojsławicach, by zapalić znicze na grobach ppor. Ryszarda Targowskiego ps. „Dzik” oraz ppor. Witolda Wasilewskiego ps. „Litwin”. Przy okazji działacze odwiedzili zbiorową mogiłę mjr. Mieczysława Pazderskiego ps. „Szary” oraz jego 10-ciu żołnierzy, a także pamiątkowy pomnik ofiar pacyfikacji we wsi Huta
.





DS

poniedziałek, 1 września 2014

75 rocznica wybuchu II wojny światowej.

Dziś przypada 75 rocznica wybuchu II wojny światowej.Z tej okazji w dniu wczorajszym członkowie chełmskiego Koła Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przeprowadzili akcję plakatową dotyczącą agresji Niemiec na Polskę.Rozklejonych zostało 150 sztuk palaktów.Akcja miała na celu przypomnienie Chełmianom-głównie młodym o tej tragicznej w skutkach dla wszytkich Polaków rocznicy.