Blisko 70 lat temu 17 kwietnia 1944r. na terenach dzisiejszej gminy Wojsławice rozegrała się bitwa w obronie tegoż miasteczka.Oddziały partyzanckie AK i BCh pod dowództwem komendanta miejscowego rejonu AK por.Witolda Fałkowskiego ps."Wik"dzielnie stawiały opór wojskom niemieckim i ukraińskim oddziałom SS-Galizien,które były w znaczącej przewadze liczebnej i posiadały artylerie,pomimo tego zostały pobite i wycofały się.
17 kwietnia b.r.(środa) odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.Tegoroczne obchody zaczęły się o godzinie 10 od Mszy świętej odprawionej w miejscowym ponad 400-letnim kościele pw Świętego Michała Archanioła.Ks.kan.Zbigniew Kasprzyk(proboszcz parafii)wygłosił piękne kazanie traktujące o samej istocie Narodu polskiego,jego historii,tożsamości,kierunku rozwoju oraz o obowiązkach spoczywających na nas wobec ogółu.Całość uświetniała orkiestra dęta O.S.P.z Huty.
Po zakończeniu uroczystej Mszy św. delegacje zaproszonych gości oraz wszyscy przybyli,którzy chcieli uczcić pamięć tamtych wydarzeń udali się pod pomnik T.Kościuszki gdzie zostały złożone wieńce i kwiaty przez delegacje miejscowych władz,szkół oraz Zarządu Głównego organizacji społeczno-kombatanckiej WiN.Następnie kolumna marszowa,której przewodziły poczty sztandarowe O.S.P. w Wojsławicach,miejscowej Szkoły Publicznej oraz AK-WiN Obwodu Chełm przeszły pod pomnik poświęcony bohaterom-obrońcom Wojsławic gdzie również zostały złożone kwiaty i wieńce skąd wszyscy udali się do miejscowego Domu Kultury.
Na miejscu Wójt Gminy Jacek Semeniuk powitał wszystkich gości i wygłosił przemówienie dotyczące Historii miejscowych oddziałów partyzanckich oraz bitwy pod Wojsławicami.Potem swój głos zabrali m.in.:Wanda Bitner,Henryk Gołębiowski oraz historyk i prezes Chełmskiego Koła Zrzeszenia Społeczno-Kombatanckiego WiN-Chełm pan Jan Paszkiewicz.W swojej wypowiedzi sprostował nieco wypowiedź pana Semeniuka m.in.zwracając uwagę na to,iż w okresie,gdy toczona była bitwa w obronie Wojsławic struktury BCh zostały wcielone w szeregi AK i jako takie nie istniały a dalsze używanie tej nazwy(Bataliony Chłopskie) było jak to sam określił "łatwiejsze do przełknięcia" dla ówczesnej władzy komunistycznej niż używanie nazwy Armia Krajowa. Przypomniał zgromadzonym również o tym,że na terenach tejże gminy w czasie wojny przewinęło się wiele organizacji niepodległościowych a w okresie powojennym najprężniej działającą było Zrzeszenie"Wolność i Niezawisłość" pod dowództwem osławionego już por.Henryka Lewczuka ps."Młot".
Po panu Paczkowskim swój głos zabrał pan Wacław Prystupa ps."Piskorz"jeden z ostatnich trzech żyjących już żołnierzy por.Młota.Miło nam było posłuchać wypowiedzi naocznego świadka i uczestnika wielu akcji partyzanckich,który w kilku zdaniach opowiedział o życzliwości i pomocy jaką nieśli jemu i oddziałowi do którego należał,mieszkańcy Wojsławic i okolicznych wiosek w walce z okupantem komunistycznym.
Po tych przemówieniach na ręce wójta złożone zostało ładnie oprawione zdjęcie oddziału por.Henryka Lewczuka ps."Młot".
Kolejnym punktem obchodów było wręczenie honorowego obywatelstwa panu Andrzejowi Pilipiukowi za zasługi w promocji Gminy w regionie,kraju jak i poza jego granicami.
Na zakończenie uroczystości rozpoczęły się występy artystyczne w których udział wzięli laureaci XII Powiatowego Przeglądu Pieśni Powstańczej.
Tą część obchodów zamykał spektakl z udziałem dzieci i młodzieży ze Szkoły Publicznej w Wojsławicach.Na koniec jeszcze raz wystąpił Wójt dziękując wszystkim za przybycie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz