poniedziałek, 15 lipca 2013


zdjecie
www.mlodzipatriocichelm.blogspot.com/-

 Nie damy zapomnieć o bohaterach
Z Krzysztofem, jednym z głównych założycieli grupy „Młodzi Patrioci – Chełm”, rozmawia Izabela Kozłowska z ogólnopolskiej gazety "Nasz Dziennik".

„Młodzi Patrioci Chełm” to nazwa grupy, która podjęła się renowacji pomników żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). Kim są członkowie tej grupy i kto może do niej należeć?- Swoją działalność rozpoczęliśmy ponad dwa lata temu. Członkowie grupy są przede wszystkim czynnie działającymi patriotami. Na co dzień uczymy się i pracujemy, kilku z nas ma własne rodziny i dzieci. Do naszej grupy mogą należeć osoby, którym bliskie są wartości przez nas wyznawane takie jak: Bóg, Naród, Ziemia Ojczysta, Rodzina, Wolność. Ponadto osoby te muszą brać udział w działaniach naszej grupy.

Jakie inne inicjatywy Państwo podejmujecie?- Zadaniem, jakie stawiamy sobie jako młodzi ludzie, jest oddziaływanie na nasze najbliższe otoczenie i na mieszkańców naszego miasta i okolic. Poprzez akcje rozdawania ulotek bądź naklejania plakatów z różnego rodzaju okazji i rocznic chcemy przybliżyć chełmianom sylwetki ludzi ważnych i zasłużonych dla naszej Ojczyzny bądź przypomnieć o zbliżających się ważnych dla Polaków rocznicach różnych wydarzeń historycznych. Pod koniec lutego tego roku udało nam się zorganizować konferencje naukową dotyczącą Żołnierzy Niezłomnych, na której pojawiło się około 100 osób. Od marca prowadzimy również bloga (http://mlodzipatriocichelm.blogspot.com/), na którym są wszystkie akcje, artykuły i relacje z życia naszej grupy i traktujemy go jako jedną z form przekazu naszych wartości.

W czerwcu byliśmy inicjatorami i wykonawcami muralu poświęconego Żołnierzom Wyklętym, a w szczególności tym z NSZ, dla których zrobiliśmy osobny projekt. Za każdym razem bierzemy również czynny udział w obchodach świąt narodowych. Jesteśmy również współorganizatorami Marszu Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej, który odbędzie się jutro w Chełmie.

Jesteście Państwo młodymi ludźmi, którzy należą do pokolenia będącego niejako „ofiarą” edukacji umniejszającej rolę historii w kształtowaniu postawy obywatelskiej i patriotycznej. Zatem skąd czerpiecie motywację do przywracania pamięci zapomnianym bohaterom?- U większości z nas patriotyzm zaszczepili nam nasi rodzice bądź starsze rodzeństwo. To oni zaczęli mówić nam, że nie wszystko, czego uczą nas na lekcjach historii, jest prawdą bądź jest to prawda niepełna.

Każdy z nas interesuje się w mniejszym bądź większym stopniu historią Polski, więc zaciekawiły nas słowa naszych rodziców bądź starszych osób i postanowiliśmy na wszelkie dostępne nam sposoby dowiadywać się prawdy. Możliwości było wiele, np.: książki i prasa o tematyce partyzanckiej oczywiście z prawych wydawnictw, spotkania z historykami, niektórzy z nas mieli okazję wysłuchać wspomnień kombatantów itd.
Zależy nam cały czas na pogłębianiu naszej wiedzy i na wszelkie możliwe nam sposoby przekazywaniu jej innym.

Skąd pomysł na przeprowadzenie renowacji mogiły zbiorowej żołnierzy NSZ?- Jako że bliskie są nam ideały, jakie przyświecały Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, oraz to, iż historia tej organizacji przez lata terroru komunistycznego była zakłamywana, a jej członkowie bezwzględnie zwalczani, uznaliśmy, że to właśnie od renowacji grobu żołnierzy z tejże formacji należy zacząć, co nie oznacza, że zapominamy o mogiłach i pomnikach bohaterów z innych organizacji walczących o wolną Polskę.

Są one przez nas odwiedzane przy okazji zbliżających się rocznic, np.: grób sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, kapliczka ku czci ppor. Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny” i wielu innych w naszym regionie.

Kto został pochowany w tej mogile?- W mogile zbiorowej w Wojsławicach leżą: mjr. Mieczysław Pazderski „Szary”, ppor. Zbigniew Góra „Jacek”, Edward Ośko „Biały”, łączniczka z oddziału „Jacka” oraz siedmiu nieznanych żołnierzy z oddziału mjr. „Szarego”.

Na jakim etapie są obecnie prowadzone prace?- Prace zbliżają się już ku końcowi. Wydaje nam się, że jeszcze jeden nasz wyjazd na cmentarz do Wojsławic i renowacja zostanie skończona.

Dziękuję za rozmowę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz