poniedziałek, 30 grudnia 2013

 PODSUMOWANIE AKCJI STOWARZYSZENIA ODRA - NIEMEN- PACZKA DLA POLSKIEGO KOMBATANTA NA KRESACH-BOŻE NARODZENIE 2013

    W ramach akcji „Rodacy Bohaterom” paczka dla Polskiego kombatanta na kresach organizowanej przez Stowarzyszenie „Odra-Niemen” 10 grudnia skończyła się zbiórka artykułów żywnościowych na terenie miast Chełma, Krasnegostawu, Włodawy. Cała inicjatywa została objęta patronatem grupy „Młodzi Patrioci Chełm” i dzięki ich wysiłkom przyniosła ona wymierne efekty. Do naszej wspólnej sprawy włączyli się patrioci z  Międzyrzeca Podlaskiego zasypując nas sporą ilością paczek. Zadanie to miało na celu pomoc Kombatantom zamieszkującym tereny Litwy, Białorusi, Ukrainy którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i nie tylko. Zasadniczym celem jest również sama pamięć o tych dzielnych żołnierzach służących ojczyźnie nie raz do ostatniego naboju. Przy przekazywaniu darów bywało,że wzruszenie malowało się na twarzach tych starych wiarusów. Szczerze można przyznać,iż dzięki inicjatywie wielu młodych ludzi z całej Polski weterani są obsypywani darami. Natomiast Chełmianie wiodą prym w tejże akcji która trwa od 2010 r. czyli od samego początku Z roku na rok ta ogólnopolska inicjatywa społeczna nabiera coraz większych rozmiarów. Dzięki ofiarności wszystkich osób zebrano około 700 kilogramów produktów. Paczki zostaną przetransportowanie do Białegostoku skąd ruszą dalej na wschód.
Szczere podziękowania należą się wszystkim osobom,które brały udział w akcji, a los Polskiego żołnierza nie pozostał im obojętny. Póki żyją nasza pamięć i pomocna dłoń jest naszym obowiązkiem!


Przedsięwzięcie wsparli:
Chełm:
- II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Orlicz – Dreszera,
- Przedszkole miejskie nr 13,
- Przedszkole miejskie nr 8,
- Straż Miejska w Chełmie,
- Młodzi Patrioci Chełm
- kibice RKS Chełmianka,
- osoby prywatne

Międzyrzec Podlaski:
- Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim,
- Szkoła Podstawowa im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Szóstce,
- Szkoła Podstawowa w Kąkolewnicy,
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy,
- Publiczne Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kąkolewnicy,
- Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Jelnicy,
- Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szóstce.


                                                                                                  Koordynator: Łukasz Wodzik


poniedziałek, 16 grudnia 2013

Manifestacja antykomunistyczna 2013-Lublin-krótka relacja

Dnia 13 grudnia tego roku po raz kolejny wybraliśmy się na Manifestacje antykomunistyczną organizowaną przez ONR-Brygada Lubelska.Marsz rozpoczął się od przemówień organizatorów na Pl.Litewskim po czym ruszył w kierunku Zamku Lubelskiego.Po drodze wszyscy uczestnicy wznosili hasła pamięci o ofiarach komunizmu,wrogości wobec poprzedniego ustroju oraz chęci rozliczenia wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione w okresie stanu wojennego m.in.Jaruzelskiego.Okrzyki skończyły się w momencie ,gdy cała kolumna marszowa dotarła pod pomnik błogosławionego ks.Jerzego Popiełuszki przy ul.Królewskiej.Na miejscu odmówiona została modlitwa za Jego duszę.Następnie złożone zostały wieńce przez delegacje organizatorów.Po tej części swój głos zabrali przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oraz Obozu Narodowo-Radykalnego z Lublina.Na zakończenie manifestacji odśpiewany został Hymn Narodowy po czym zgromadzenie zostało rozwiązane a jego uczestnicy(w tym i nasza 9-osobowa delegacja) udali się spokojnie do domów.

czwartek, 12 grudnia 2013

Zmarł porucznik Kazimierz Młynarski ps."Kruk"


  W dniu 10 grudnia 2013 r. odszedł na Wieczną Wartę Kazimierz Młynarski ps. „Kruk” - żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, porucznik Wojska Polskiego.



Kazimierz Młynarski ur. 13 lutego 1928 r w Dąbrowie, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych; od stycznia do lipca 1944 r. walczył w zgrupowaniu swojego brata Stanisława Młynarskiego ps. „Orzeł”  w powiecie Janów Lubelski - Kraśnik.

Od 1997 r. był aktywnym członkiem Związku Żołnierzy NSZ. Od 2004 r. do chwili śmierci był prezesem Koła Związku w Łychowie. Uczestniczył w wielu pracach nad budową pomników i tablic pamiątkowych poświęconych Narodowym Siłom Zbrojnym m. in. tablicy kpt. Wacława Piotrowskiego w Kraśniku, pomnika w Zalesiu, Stróży, mogiły w Marynopolu.

Pogrzeb rozpocznie się Mszą św. za spokój duszy zmarłego w dniu 13 grudnia 2013 r. o godz. 12:00 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kraśniku (ul. Klasztorna 3).


Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie.

poniedziałek, 9 grudnia 2013

MANIFESTACJA ANTYKOMUNISTYCZNA-LUBLIN 13 GRUDNIA 2013


Dnia 13 grudnia tego roku w Lublinie na pl.Litewskim o godzinie 19:00 rozpocznie się Manifestacja Antykomunistyczna!Organizatorem jest Obóz Narodowo-Radykalny-Brygada Lubelska oraz Solidarność Region Środkowo-Wschodni.
Manifestacja ta jest wyrazem pamięci o ofiarach komunizmu oraz znakiem sprzeciwu wobec fałszywych autorytetów  zajmujących wysokie stanowiska w PRL-u jak i obecnie!

Obecność Obowiązkowa!

sobota, 7 grudnia 2013



W sobotę 7-ego grudnia działacze narodowi skupieni w grupie Młodzi Patrioci Chełm oraz w Stowarzyszeniu ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chełm wybrali się wspólnie na groby dwóch żołnierzy NSZ (sierż.Eugeniusza Walewskiego ps."Zemsta" oraz jego adiutanta Józefa Mikusza ps."Kruk") których 68 rocznicę śmierci obchodziliśmy 3 grudnia.Na miejscu uprzątnięte ze śniegu zostały obie mogiły,zapalone symboliczne znicze oraz odmówiono modlitwę za duszę poległych.

Cześć Ich Pamięci!!

poniedziałek, 2 grudnia 2013

3 grudnia 1945 roku ubecy zamordowali sierżanta Eugeniusza Walewskiego „Zemstę”

3 grudnia 1945 roku  strzałami „zza węgła” chełmscy ubecy zamordowali w restauracji w Siedliszczu jednego z najdzielniejszych dowódców Narodowych Sił Zbrojnych w powiecie chełmskim.  Razem z nim zginął jego najbliższy współpracownik i  adiutant   Józef Mikusz „Kruk”.
Przez wiele lat komunistyczna machina propagandowa rozpowszechniała informacje, ze „Zemsta’ został zamordowany przez swoich  żołnierzy, za to, że ujawnił się wraz z kilkoma podwładnymi przed chełmskim UB. Wersja o nieznanych sprawcach do dziś pokutuje w większości opracowań historycznych i popularnonaukowych.  A prawda o tym wydarzeniu  od dawna dostępna jest w archiwach ubeckich przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej.
„Zemsta”, mimo ujawnienia się był dla komunistów nie do zaakceptowania ze względu na jego  kilkunastomiesięczną działalność jako dowódca doskonale zorganizowanego i niezwykle skutecznego oddziału NSZ. Oddziału, który jako jedyny, niemal bez strat wyszedł z wielkiej obławy NKWD, UB i LWP na zgrupowanie oddziałów NSZ majora Mieczysława Pazderskiego „Szarego”. Oddziału, który zadał miejscowym komunistom wiele dotkliwych ciosów i który przez okres od lipca 1944 do jesieni 1945 faktycznie sprawował władzę na terenie Siedliszcza i okolicznych gmin.
Taki ktoś jak „Zemsta” dla komunistów był, mimo ujawnienia się, nadal niezwykle groźny i nie mogąc go formalnie skazać na kare śmierci, nie zawahali się zainscenizować skrytobójczy mord, a  o jego wykonawstwo starali się obwinić  żołnierzy NSZ.
W kolejna rocznicę tragicznej  śmierci trzeba koniecznie przybliżyć tego bohaterskiego dowódcę AK i NSZ  rodem  z Siedliszcza.
Eugeniusz Walewski urodził się  28 grudnia 1912 roku w Siedliszczu. Ukończył miejscowa szkołę powszechną.
W  okresie okupacji niemieckiej należał do organizatorów konspiracji niepodległościowej w gminie Siedliszcze.  W latach 1943 – 1944 był dowódcą miejscowego plutonu Armii Krajowej.
Po wkroczeniu sowietów nawiązał kontakty z miejscową konspiracją narodową i wraz z podwładnymi przeszedł do Narodowych Sił Zbrojnych. W strukturach NSZ znalazł, to czego tak bardzo brakowało mu w Armii Krajowej – klarowny i nieprzejednany stosunek do nowego okupanta – sowietów i ich polskich pomocników – miejscowych komunistów.
Jesienią 1944 roku z  dotychczasowych podwładnych z AK i masowo garnących się do niepodległościowej konspiracji  wygnańców z Kresów  RP, zorganizował dobrze wyszkolony i uzbrojony oddział partyzancki NSZ. Kilkudziesięciu  skoszarowanych i jednolicie umundurowanych żołnierzy oddziału „Zemsty” wspomaganych było przez rozległą sieć konspiracji terenowej. Zasięg działania oddziału obejmował nie tylko gminę Siedliszcze, ale tez okoliczne tereny powiatów chełmskiego, lubelskiego, krasnostawskiego i włodawskiego.  Perfekcyjnie działająca sieć wywiadowcza umożliwiała „Zemście”   nie tylko  jawne kwaterowanie w poszczególnych wioskach, likwidację zawiązków „władzy ludowej”  i swoiste „przejęcie” posterunków milicji, ale też likwidowanie szerzącego się masowo i  jawnie popieranego przez komunistów bandytyzmu i złodziejstwa.  „Zemsta”  w zastępstwie za rozbitą aresztowaniami i wywózkami na Sybir administrację Polskiego Państwa Podziemnego, sprawował rzeczywista władzę w terenie.  W okresie  od września 1944 roku do października 1945 oddział przeprowadził kilkadziesiąt akcji  zbrojnych, głownie przeciwko NKWD, UB i LWP.
Oddział podzielony był na trzy plutony dowodzone przez „Borutę” (Stefan Brzuszek), „Sokoła”  (Wiktor Mużyło) i  „Zemstę”.
Oddział „Zemsty” w ramach Pogotowia Akcji Specjalnej wszedł w skład zgrupowania oddziałów NSZ pod dowództwem majora Mieczysława Pazderskiego „Szarego” i brał udział we wszystkich jego  akcjach. Najbardziej spektakularne to: rozbrojenie bez jednego wystrzału w dniu 24 kwietnia 1945 r.   50 żołnierzy WP stanowiących ochronę majątku ziemskiego w Kaniem  (zlikwidowano oficerów politycznych winnych morderstwa na jednym z podległych żołnierzy, a większość szeregowych na ochotnika wstąpiła do oddziałów NSZ) i  likwidacja szpiclów i donosicieli w Wierzchowinach  – 6 czerwca tegoż roku.
10 czerwca „Zemsta” zdołał wyprowadzić swój oddział bez strat z okrążenia pod Hutą w gminie Wojsławice i po rozproszeniu zgrupowania i śmierci „Szarego” zaopiekować się rannymi żołnierzami z oddziałów „Jacka” i „Sokoła”.
Po powrocie w macierzyste tereny podzielił oddział na plutony i w rozproszeniu, bez większych strat, przeczekał ubecka obławę. W sierpniu ponownie zmobilizował ludzi i przystąpił do wykonywania akcji przeciwko komunistom.
We wrześniu  chełmskiemu UB  udało się wymierzyć mu dotkliwy cios – aresztowano  żonę i kilku najbliższych współpracowników.
Wykorzystując fakt, ze był to jeszcze okres tzw. amnestii Radosława, nawiązał  kontakt z UB i w zamian za uwolnienie aresztowanych, zgodził się na wyjście z podziemia. Polecił ujawnić się tylko podwładnym  najbardziej znanym  UB i tym ,którzy rzeczywiście chcieli zakończyć działalność konspiracyjną i wyjechać na  ziemie zachodnie.  Pozostałym polecił zakonserwować broń, przejść do głębszej konspiracji i być gotowym do zgłoszenia się na ponowną koncentrację oddziału.
24 października 1945 roku ujawnił się wraz z 9 podwładnymi przed chełmskim UB. Po wypuszczeniu  z aresztu UB żony nie wyjechał z Siedliszcza i nadal kontaktował się z podwładnymi, nie podejmując jednak działalności zbrojnej. Prawdopodobnie po świętach Bożego Narodzenia planował wraz z rodziną opuścić  teren województwa lubelskiego. Niestety 3 grudnia dopadła go ubecka kula. Poległ wraz z adiutantem kilkanaście dni przed  33 rocznicą swoich urodzin.
Pochowany został na cmentarzu w Siedliszczu, a jego podwładni walczyli z komuną jeszcze przez kilka najbliższych lat.
Dziś w Siedliszczu  ma  skromny grób i pamiętają o nim tylko nieliczni. 
                                                                                          Opracował:Jerzy Masłowski

środa, 27 listopada 2013

 Wczoraj w moje ręce trafił kolejny numer tygodnika "Polska Niepodległa".Z gazetą tą spotkałam się pierwszy raz podczas Marszu Niepodległości 2013.Swoją treścią zainteresowała mnie mocno,więc postanowiłam nabyć kolejny numer.Wydanie 12 nie zawiodło mnie.Strona tytułowa,aż krzyczy od interesujących nagłówków na temat bierzących,ważnych dla wszystkich Polaków spraw oraz tekstów i komentarzy na temat minionego Marszu Niepodległości 2013.


 Z pierwszych stron czasopisma możemy dowiedzieć się m.in o tym czy Ruch Narodowy powinien wystawiać swoich kandydatów w wyborach i jakie niesie to za sobą dylematy.Dowiemy się również,że warszawskie Forum Lewicy chce,aby w miejsce spalonej tęczy podświetlony został na tęczowo Pałac Kultury oraz,że działacze antify grożą kibicom Warszawskiej Legii.Na kolejnych stronach pisma zaczytujemy się w innych ciekawych artykułach m.in o zakłamaniu "GW" w sprawie Marszu i nie tylko o negatywnych opiniach pism zagranicznych na temat Marszu ale również o tych prawdziwszych pozytywnych.Z tygodnika dowiemy się również o kolejnej pikiecie antyaborcyjnej w Świętokrzyskim czy o niedorzecznej i absurdalnej tezie,że pedofilia to orientacja a nie wynaturzenie.


 W tygodniku znajduje się bardzo wiele innych ciekawych artykułów, cała masa ciekawostek oraz informacji na ważne i zajmujące tematy.Nie będę opisywała tutaj wszystkich publikacji zawartych w gazecie.Zachęcam gorąco do zapoznania się z "Polska Niepodległą" bardziej dobitnie, ponieważ naprawdę warto!!



M.

poniedziałek, 25 listopada 2013

TYGODNIK-"POLSKA NIEPODLEGŁA".

Podczas tegorocznego Marszu Niepodległości kilku z naszych działaczy otrzymało od osób rozdających bezpłatny egzemplarz wydania specjalnego gazety-"Polska Niepodległa". Po przeczytaniu jej w całości jeden z naszych kolegów wyszedł z inicjatywą,aby zamówić prenumeratę kilkunastu egzemplarzy w pobliskim kolporterze z czym akurat nie było problemów,ponieważ okazało się,że ta gazeta jest sprowadzana do tego punktu,ale tylko w trzech egzemplarzach na tydzień.Znajoma Pani sprzedawczyni zapewniła nas,że najbliższe wydanie będzie już w większym nakładzie.



Zachęcamy wszystkich do nabywania i czytania tegoż tygodnika.
Jeśli w pobliskim kiosku ruchu czy kolporterze nie ma "Polski Niepodległej"wystarczy porozmawiać ze sprzedawcą,który powinien ją sprowadzić.




sobota, 16 listopada 2013

PACZKA ŚWIĄTECZNA DLA POLSKIEGO KOMBATANTA NA KRESACH WSCHODNICH-BOŻE NARODZENIE 2013!!!

Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku chełmscy narodowcy skupieni w szeregach grupy Młodzi Patrioci-Chełm
włączają się czynnie w akcję Stowarzyszenia Odra-Niemen,która od wielu lat organizuje zbiórkę artykułów spożywczych oraz środków pieniężnych dla naszych Rodaków-Kombatantów zamieszkujących Kresy(m.in:Ukraina,Białoruś,Litwa). Zachęcamy wszystkich serdecznie do wzięcia udziału w tym szlachetnym przedsięwzięciu.Każdy dar przekazany dla naszych Rodaków pozostających poza naszą wschodnią granicą jest wyrazem naszej pamięci o Nich!


piątek, 15 listopada 2013

MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI 2013
 
Na tegoroczny Marsz Niepodległości(pod taka nazwą organizowany już po raz czwarty),wybraliśmy się 30 osobowa grupą z Chełma.Po drodze do Warszawy dołączyliśmy do wyjazdu organizowanego z Łęcznej(50 osób) oraz Rejowca(15 osób) by wspólnie udać się w dalszą trasę do stolicy.Po drodze nie było większych niespodzianek i spokojnym tempem tuż przed godziną 14 dotarliśmy na parking koło stadionu warszawskiej Legii.Na miejscu,zaraz po wyjściu z busów i autokaru ustawiliśmy się w kolumnę marszową(około 100 osób)i przeszliśmy na Plac Defilad wznosząc przy tym hasła nawiązujące m.in: do naszej dumy narodowej,tożsamości oraz podkreślające to,iż przybyliśmy z Lubelszczyzny.Po drodze zostaliśmy zatrzymani przez policję bo jak się okazało tuż obok nas przechodził marsz zorganizowany przez prezydenta i musieliśmy poczekać kilkanaście minut by móc dalej iść.Przy tej okazji nie obyło się oczywiście bez zbędnego nagrywania nas kamerą  przez funkcjonariuszy policji.Na plac przed pałacem dotarliśmy około godziny 14.40.Zanim ruszył Marsz  rozdaliśmy około 1000 ulotek z krótką informacją o życiu i działalności jednego z naszych lokalnych Bohaterów-por.Wiktora Mużyło ps"Sokół"(zginął 11.11.1945).
Jeszcze przed zakończeniem przemówień organizatorów,kombatantów oraz przedstawicieli organizacji narodowych z kraju i z zagranicy Marsz ruszył naprzód,by po kilkunastu minutach stanąć na dłuższą chwilę,zaczekać na całą resztę pochodu i pójść dalej.W trakcie trwania przemarszu nie dochodziło do żadnych incydentów związanych z zakłócaniem porządku wśród uczestników manifestacji.Wszystko przebiegało w miarę w porządku choć policja kilkakrotnie próbowała sprowokować uczestników Marszu informując co jakiś czas o tym,że zgromadzenie zostało rozwiązane oraz napierając na tył pochodu.Jedynym wydarzeniem,które miało miejsce po trasie pochodu było podpalenie budki przy ambasadzie rosyjskiej.Nie wiadomo kto podłożył ogień,natomiast dziwne wydaje się to,iż w takim miejscu nie było policyjnej obstawy a w innych mniej newralgicznych punktach miasta było jej aż za dużo.Przez cały czas trwania pochodu(z kilkoma dłuższymi przerwami,kiedy puszczana była muzyka patriotyczna) wznoszone były hasła przywiązania do tradycyjnych wartości,pamięci o bohaterach narodowych i zasłużonych organizacjach itp.Marsz Niepodległości przeszedł przez centrum Warszawy obok pomników Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego i zakończył się przemówieniami na Agrykoli.Podczas trwania przemówień udaliśmy się cała naszą grupą do busów,aby udać się w drogę powrotną do Chełma.Cała trasa przebiegała spokojnie i w dobrej atmosferze dopóki nie zostaliśmy zatrzymani przez uzbrojony po zęby w kamizelkach kuloodpornych i z tarczami oddział chełmskiej prewencji,która wyglądała tak jakby czekała na jakiś groźnych bandytów a nie na patriotów wracających z Marszu Niepodległości w dniu 11-ego listopada!(który jak się okazuje nie jest świętem dla wszystkich Polaków!)Po spisaniu naszych danych udaliśmy się w dalszą podróż.W domu byliśmy koło godziny 1-ej.
 
KNR
 
 






 
 

niedziela, 10 listopada 2013

 68.Rocznica Śmierci por.Wiktora Mużyło ps."Sokół"-akcja ulotkowa

Na dwa dni przed kolejną rocznicą śmierci por."Sokoła"(02.02.1922-11.11.1945) młodzi 
chełmscy patrioci przeprowadzili po raz kolejny akcję ulotkową mającą na celu przybliżenie mieszkańcom miasta Chełma i okolic sylwetke Żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych,którego terenem działania był  również powiat chełmski.Rozdanych zostało ponad 200 sztuk ulotek.

sobota, 2 listopada 2013


1 LISTOPADA-akcja palenia zniczy!

W dniu 1-ego listopada chełmscy narodowcy przeprowadzili akcję palenia zniczy na terenie miasta Chełma.Nawiedzonych zostało kilkanaście miejsc w tym kilka pomników upamiętniających organizacje niepodległościowe,miejsca martyrologi Narodu Polskiego oraz mogiły żołnierzy i bohaterów walczący o wolną Polskę w tym m.in.grób śp por.Henryka Lewczuka ps"Młot"(legendarnego dowódcy oddziału Partzanckiego WiN Obwód Chełm),śp Stefana Olejko(oficera NSZ,ostatniego prezesa ZŻ NSZ Koło Chełm)oraz wielu innych,których życie było przykładem patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny.















CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

niedziela, 27 października 2013

Akcja Znicz dla Bohatera z NSZ-2013!


W sobotę 26 października działacze chełmskiego Koła ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych wraz z członkami grupy Młodzi Patrioci Chełm przeprowadzili akcję porządkowania grobów oraz palenia zniczy na mogiłach poległych bądź zmarłych już Żołnierzy NSZ.Wszyscy działacze podzielili się na dwie grupy z których jedna pojechała na cmentarz w Siedliszczu oraz Kaniem a druga udała się do Wojsławic i Huty.Na cmentarzu w Siedliszczu dokładnie umyte i wypastowane zostały groby dwóch leżących obok siebie żołnierzy:dowódcy oddziału NSZ Eugeniusza Walewskiego ps"Zemsta" oraz jego żołnierza Józefa Mikusza ps"Kruk".Na miejscu dołączyła grupa działaczy ZŻ NSZ z Lublina,która przywiozła piękny bukiet kwiatów oraz znicze.Po krótkiej modlitwie za dusze poległych wszyscy udali się do Kaniem gdzie na miejscu mordu dokonanego przez NKWD na 7 żołnierzach NSZ i 4 rolnikach z miejscowości Gołąb również zapłonęły znicze oraz odmówiona została modlitwa. 



Podobne działania podjęła grupa,która udała się na mogiłę zbiorową w Wojsławicach w której spoczywa mjr Mieczysław Pazderski ps "Szary",ppor Zbigniew Góra ps"Jacek".Edward Ośko ps"Biały",łączniczka nieznana oraz 7 żołnierzy NSZ również nieznanych.Tutaj podobnie jak w Siedliszczu młodzi narodowcy umyli kamień oraz płytę nagrobną po czym została ona wypastowana.Ziemia wokół mogiły została ugracowana i uprzątnięta ze spadających igieł drzewa.Na grobie zapłonęły znicze oraz złożony został wieniec.Po krótkiej modlitwie chełmscy aktywiści narodowi udali się na groby dwóch leżących obok siebie partyzantów z oddziału "Wolność i Niezawisłość" por Henryka Lewczuka ps"Młot".Teren wokół grobów został dokładnie uprzątnięty z opadłych liści a same mogiły podobnie jak wcześniej umyte oraz wypastowane i polerowane.Kolejnym punktem była miejscowość Huta gdzie na miejscu zbrodni dokonanej na żołnierzach NSZ oraz miejscowej ludności ustawiony jest pomnik.W Hucie uporządkowany został chodnik wokół cokołu oraz jak w każdym z poprzednich miejsc zapalone zostały znicze i odmówiona modlitwa.




W niedzielę 27 października 3 osobowa delegacja wyruszyła z Chełma do Lublina,aby tam razem z naszymi kolegami ze ZŻ NSZ wspólnie porządkować i modlić się na grobami żołnierzy NSZ.Odwiedzone zostały dwa cmentarze jeden na ul:Unickiej a drugi na ul:Lipowej.Na miejscu przeprowadzone zostały prace porządkowe na grobach członków NSZ oraz innych zasłużonych m.in dwóch prezesów Okręgu Lubelskiego ŻŻ NSZ śp. Ludwika Maresty oraz ś.p. Stanisława Pupka. Groby zostały wyczyszczone, zapalono znicze, zostawione zostały kwiaty oraz odmówione modlitwy za dusze zmarłych. 
 



CZEŚĆ ICH PAMIĘCI! 


 

poniedziałek, 21 października 2013

Uroczystości 50 rocznicy śmierci sierż.Józefa Franczaka ps. "Laluś"

W dniu 20 października członkowie grupy Młodzi Patrioci Chełm oraz działacze ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych z Chełma uczestniczyli w obchodach 50 rocznicy śmierci ostatniego Niezłomnego.Obchody zaczęły się od uroczystej Mszy świętej odprawianej za duszę zabitego przez UB Bohatera w kościele pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego w Piaskach.Tego dnia kazanie wygłosił ks.Leon Pietroń,który mówił m.in. o waleczności Polaków i oddaniu Ojczyźnie na przykładach wybranych Bohaterów w tym sierż. "Lalusia".Po zakończeniu Mszy wykład na temat życia i działalności sierż.Józefa Franczaka wygłosił historyk z IPN dr.Poleszak.W Eucharystii uczestniczyło 10 pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich,harcerskich,solidarnościowych i narodowych w tym Chełmskiego Koła ZŻ NSZ.
 Kolejnym etapem niedzielnych obchodów było przejście wszystkich uczestników pod pomnik sierż.Józefa Franczaka ps"Laluś",gdzie po przemówieniach Pana Marka Franczaka oraz władz lokalnych i samorządowych nastąpiło składanie wieńców przez delegacje biorące udział w uroczystościach w tym zaprzyjaźnionej nam grupy Narodowa Łęczna.Na zakończenie oficjalnych obchodów odśpiewany został przez wszystkich obecnych Hymn Narodowy a następnie Marsz mjr Zapory odśpiewali kombatanci oraz członkowie Stowarzyszenia "Wolność i Niezawisłość".

Delegacja chełmskich narodowców po zapaleniu zniczy pod pomnikiem Sierżanta,udała się na cmentarz gdzie spoczywa"Laluś", aby tam pomodlić się za Jego dusze.W drodze powrotnej do domu odwiedzona została miejscowość Ignasin w której stoi pomnik poświęcony ppor.Antoniemu  Kopaczewskiemu ps."Lew",pięciu jego żołnierzom oraz trzy osobowej rodzinie Dziachanów,która dawała schronienie w swoim domu partyzantom.Na miejscu odmówiona została krótka modlitwa oraz zapalony symboliczny znicz.